Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախումբը հրավեր է տսացել հանդես գալ Ասիայում միջազգային մրցույթի շրջանակներում, ընդ որում որպես մրցույթի պաշտոնական նվագախումբ: Հայկական խումբը միջազգային մրցույթների պատմության ընթացքում առաջին անգամ է հրավիրվում: Ինչպես NEWS.am-ին հաղորդել են Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախմբբի մամուլի ծառայությունում, 2014թ.-ի օգոստոսի 11-18-ին չինական Ֆոշան քաղաքում, երիտասարդ դաշնակահարների՝ Ֆրեդերիկ Շոպենի անվան միջազգային 9-րդ մրցույթի շրջանակներում նվագախումբը հանդես կգա եզրափակիչ անցած մասնակիցների հեը, ինչպես նաեւ գալա-համերգի ժամանակ: Նվագախումբը հանդես կգա երկու առանձին համերգներով՝ ներկայացնելով բազմաժանր եւ ինքնատիպ ծրագիր:
Երիտասարդ դաշնակահարների՝ Ֆրեդերիկ Շոպենի անվան միջազգային մրցույթը երաժշտական աշխարհում ամենահեղինակավոր եւ նշանակալի մրցույթներից մեկն է: Հայկական արվեստի ներկայացումն այս մրցույթում մեծ պատիվ է եւ բարձր պատասխանատվություն է պարտավորեցնում:

Государственный молодежный оркестр Армении получил приглашение выступить в рамках международного конкурса в Азии, причем в качестве официального оркестра конкурса. Армянский коллектив приглашается впервые в истории международных конкурсов. Как сообщили Новости Армении-NEWS.am в пресс-службе Государственного молодежного оркестра Армении, с 11-18 августа 2014 года в китайском городе Фошань, в рамках 9-го международного конкурса молодых пианистов им. Фредерика Шопена, молодежный оркестр выступит вместе с участниками-финалистами, а также с гала-концертом. Оркестр выступит также с двумя отдельными концертами, представив многожанровую и уникальную программу.
Международный конкурс молодых пианистов им. Фредерика Шопена – одно из наиболее авторитетных и значимых конкурсных мероприятий в мире музыки. Представление армянского исполнительского искусства на этом конкурс поистине является большой честью и обязывает к высокой степени ответственности.