Բրիտանական մայրաքաղաքում մոտ 45 հազար մարդ դուրս է եկել ցույցի ընդդեմ Գազայի հատվածում Իսրայելի ռազմական գործողությունների: Նման տվյալներ հրապարակել է մայրաքաղաքի ոստիկանությունը:
Ցույցը, որին մասնակցել են տասնյակ հազարավոր մարդիկ, սկսվել է Քեսինգթոն շրջանում իսրայելական դեսպանության մոտակայքում: Հավաքվածները հանդես են եկել ընդդեմ Գազայի հատվածում Իսրայելի ռազմական գործողության, որի ընթացքում 985 պաղեստինցի է զոհվել, այդ թվում 192 երեխա, հաղորդում են տեղական լրատվամիջոցները: Այնուհետ նրանք ուղղվել են խորհրդարանի մոտ, հայտնում է ԻՏԱՌ-ՏԱՍՍ-ը:
Անցյալ շաբաթ նման ցույցը 20 հազար մարդ էր հավաքել: Այն ժամանակ երթուղին հետեւյալն էր՝ վարչապետի նստավայրից դեպի Իսրայելի դեսպանատուն:
Ցույցը տեղի է ունենում 12-ժամյա հաշտության ընթացքում, որը պետք է դառնա հուլիսի 8-ից սկսված պատերազմի ընթացքում ամենաերկարատեւ հաշտությունը: Նախորդ հումանիտար դադարը հուլիսի 17-ին էր 5 ժամ տեւողությամբ:

В британской столице порядка 45 тыс. человек вышли на демонстрацию против военных действий Израиля в секторе Газа. Такие данные опубликовала столичная полиция.
Демонстрация, в которой приняли участие десятки тысяч человек, началась возле израильского посольства в центральном районе Кенсингтон. Собравшиеся выступили против военной операции Израиля в секторе Газа, в ходе которой погибли 985 палестинцев, в то числе 192 детей, сообщили местные СМИ. После этого они направились к парламенту, передает ИТАР-ТАСС.
На прошлой неделе аналогичная манифестация собрала 20 тыс. человек. Тогда, маршрут проходил от канцелярии премьер-министра к посольству Израиля.
Протест проходит в 12-часовое перемирие, которое должно стать самым продолжительным периодом прекращения огня с начала армией Израиля военной операции 8 июля. Предыдущее гуманитарное перемирие 17 июля длилось пять часов.