Դաշնային հետախուզական ծառայությունը (BND) նախանշաններ է տեսնում, որ Ռուսաստանի բարձրագույն ղեկավարությունում կոշտ քաղաքական կուրսի կողմնակիցների եւ բիզնես-էլիտայի ներկայացուցիչների միջեւ պայքար է գնում պետության ղեկավարի ազդեցության համար: Այս մասին Spiegel Online գրել է հոդվածի անոնսում, որն ամբողջությամբ հրապարակվելու է երկուշաբթի՝ հուլիսի 28-ին:
Deutsche Welle-ի փոխանցմամբ, պարբերականը նշում է, որ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի իշխանական բլոկն Ուկրաինայում ճգնաժամի մեկնարկի ժամանակ արեւմտյան հատուկ ծառայություններին միատարր էր թվում: Սակայն հիմա, BND-ի ղեկավար Գերհարդ Շինդլերի խոսքով, ռուսական առաջնորդի շրջապատում ճեղքվածք է առաջացել:
Գերմանական հետախուզությունում չեն բացառում, որ ԵՄ պատժամիջոցների առիթով անհանգստացած ռուսական օլիգարխների տնտեսական շահերը շուտով կարող են գերիշխել քաղաքականին, եւ բիզնես-էլիտան կփորձի կանգնեցնել նախագահին:
Ավելի վաղ Գերմանիայի էկոնոմիկայի նախարար եւ կանցլերի տեղակալ Զիգմար Գաբրիելը հայտարարել էր, որ տուգանքները պետք է առաջին հերթին վերաբերվեն օլիգարխներին, եւ ԵՄ-ին կոչ էր արել սառեցնել նրանց հաշիվներն ու չեղյալ ճանաչել ավելի վաղ նրանց տրամադրված վիզաները:
Հիշեցնենք նաեւ, որ բրիտանական The Independent-ը, հղում կատարելով Bloomberg Billionaire Index-ին, հաղորդել էր, որ այս տարեսկզբից Ռուսաստանի դեմ սահմանված պատժամիջոցների արդյունքում ռուսական 19 միլիարդատերներ ավելի քան 14 միլիարդ դոլար են կորցրել:

Федеральная разведывательная служба (BND) видит признаки того, что в высшем руководстве России идет борьба между сторонниками жесткого политического курса и бизнес-элитой за влияние на главу государства. Об этом пишет Spiegel Online в анонсе статьи, полная версия которой будет опубликована в понедельник, 28 июля, сообщает русская служба Deutsche Welle
Так, отмечает издание, властный блок российского президента Владимира Путина во время начала кризиса в Украине казался западным спецслужбам монолитным. Однако сейчас в окружении российского лидера появилась трещина, заявил глава BND Герхард Шиндлер.
В разведке допускают, что экономические интересы российских олигархов, обеспокоенных санкциями ЕС, вскоре могут возобладать над политическими, и бизнес-элита попытается остановить президента.
Ранее министр экономики и вице-канцлер ФРГ Зигмар Габриэль заявил, что штрафные меры должны затронуть, прежде всего, олигархов, и призвал ЕС заморозить их счета и аннулировать выданные ранее въездные визы.
Напомним также, что ранее британское издание The Independent со ссылкой на Bloomberg Billionaire Index сообщило, что с начала этого года 19 российских миллиардеров потеряли в результате наложенных на страну санкций более $14 миллиардов.