Երկու տարի առաջ ժամանակակից ամբողջ ենթակառուցվածքներն աղետի եզրին էին՝ մարդկության պատմության մեջ արեւային խոշորագույն փոթորկի պատճառով: Այս մասին հաղորդում է CNN-ը:
2012 թվականի ամռանն Արեւի վրա տեղի ունեցած բազմաթիվ պայթյունային պրոցեսներն արեւապսակի զանգվածի հզոր արտանետումների պատճառ են դարձել, որոնք հուլիսի 23-ին անցել են Երկրի ուղեծրային հետագիծը:
Կոլորադոյի համալսարանի ֆիզիկոս Դանիել Բեյքերի հոդվածի համաձայն, եթե այդ տեղի ունենար մեկ շաբաթ առաջ, Երկիրը հրի ուղիղ գծում կհայտնվեր: Գիտնականը պնդում է, որ արեւային հզոր փոթորկի հետեւանքները Երկիր մոլորակի բնակիչների համար աղետալի կլինեին:
Բազմաթիվ տեխնոլոգիաներ շարքից դուրս կգային. ռադիոընդունիչներից եւ GPS համակարգերից մինչեւ զուգարաններ: Ընդ որում, միլիարդավոր դոլարների վնաս կհասցվեր, իսկ էլեկտրահաղորդման գծերի վերականգնման համար տարիներ կպահանջվեին: Այս ամենը կործարար ազդեցություն կունենար առեւտրի, տրանսպորտի, գյուղատնտեսության, ջրամատակարարման, առողջապահության եւ, արդյունքում, մարդկության գոյության համար:
«Ոչ ոք չգիտի, թե երբ տեղի կունենա արեւային հաջորդ հզոր փոթորիկը: Հնարավոր է՝ 100 տարի, իսկ հնարավոր է՝ 100 օր հետո»,- NASA-ի հաղորդագրությունն է մեջբերում «Российская газета»-ն:

Два года назад вся современная инфраструктура оказалась на грани катастрофы по вине одной из крупнейших солнечных бурь в истории человечества, сообщает CNN.
Летом 2012 года многочисленные вспышки на Солнце вызвали могучий выброс корональной массы, который пересек орбитальную траекторию Земли 23 июля. Если бы вспышка случилась неделей ранее, Земля оказалась бы прямо на линии огня, говорится в статье физика Даниэля Бейкера из Университета Колорадо. Последствия солнечного супершторма для обитателей планеты были бы катастрофическими, утверждает ученый.
Из строя вышла бы большая часть технологий: от радиоприемников и систем GPS до туалетов. Ущерб исчислялся бы миллиардами долларов. На восстановление линий электропередач потребовались бы годы. Последствия подобного супершторма стали бы разрушительными для торговли, транспорта, сельского хозяйства, водоснабжения, здравоохранения и, в итоге, для человеческого существования.
«Никто не знает, когда разразится следующая солнечная супербуря. Может через, 100 лет. Может, через 100 дней», – цитирует «Российская газета» сообщение NASA.