Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը կոչ է արել ԱՄՆ-ին օգտագործել իր ազդեցությունն ուկրաինական իշխանությունների նկատմամբ, որպեսզի Ուկրաինայի հարավ-արեւելքում դադարեցվի կրակն ու բանակցություններ սկսվեն:
Պետքարտուղար Ջոն Քերիի հետ հեռախոսազրույցի ընթացքում ընդգծել են Ժնեւում Ռուսաստանի, ԱՄՆ-ի, ԵՄ եւ Ուկրաինայի միջեւ ապրիլի 17-ին ամրագրված համաձայնություններին վերադառնալու անհրաժեշտությունը, հաղորդում է ՌԴ ԱԳՆ մամուլի ծառայությունը:
Նախարարն ու պետքարտուղարը նաեւ համաձայնել են ՄԱԿ Անվտանգության խորհրդի բանաձեւի դրույթները բարեխղճորեն իրագործելու անհրաժեշտության շուրջ, որոնք պահանջում են ապահովել իսկապես միջազգային եւ անկախ բնույթ մալազիական «Բոինգի» վթարի հետաքննության համար եւ դադարել մարտական գործողությունները դրա վթարի վայրում:
Ռուսաստանի արտգործնախարարի համաձայն՝ կարծիքներ են փոխանակել նաեւ սպառազինությունների վերահսկման համար, այդ թվում նաեւ միջին եւ փոքր հեռավորության հրթիռների չեզոքացման համաձայնության իրագործման ենթատեքստում:

Глава МИД России Сергей Лавров призвал администрацию США использовать свое влияние на киевские власти, чтобы добиться скорейшего прекращения огня и начала переговоров с Юго-Востоком Украины.
В ходе телефонного разговора с Госсекретарем Джоном Керри, была подчеркнута необходимость вернуться к договоренностям, закрепленным в Женевском заявлении России, США, ЕС и Украины от 17 апреля, сообщает пресс-служба МИД РФ.
Министр и Госсекретарь также согласились с необходимостью добросовестного выполнения положений резолюции Совета Безопасности ООН, требующих обеспечить подлинно международный и независимый характер расследования причин катастрофы малайзийского «Боинга» и прекратить боевые действия в районе падения его обломков.
Согласно заявлению МИД России, также состоялся обмен мнениями по проблематике контроля над вооружениями, в том числе в контексте выполнения сторонами Договора о ликвидации ракет средней и меньшей дальности.