Ռուսաստանի նկատմամբ Եվրամիության նոր պատժամիջոցներն անխուսափելի էին: Այդ մասին, ինչպես հաղորդում է «»-ը, հայտարարել է Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելը: Նրա խոսքով՝ այլ կերպ չէր կարող լինել Ուկրաինայում Ռուսաստանի գործողություններից հետո: Պատասխան քայլը պետք է հետեւի Մոսկվայի կողմից, հավելել է նա: « Այժմ Ռուսաստանի ղեկավարությունը պետք է որոշի, ցանկանում է արդյոք գնալ լարումը մեղմացնելու եւ համագործակցության ուղիով: ԵՄ պատժամիջոցները կարող են վերանայվել, սակայն հնարավոր են նաեւ հետագա քայլեր»,- հայտարարել է նա:
Ավելի վաղ Եվրամիությունն առաջին անգամ համաձայնեց պատժամիջոցներ տարածել ռուսական նավթային ընկերությունների, բանկերի եւ պաշտպանական ձեռնարկությունների նկատմամբ: Այդ պատժամիջոցները պետք է ավելի նշանակալի դառնան, քան նախկինում կիրառվածները՝ կապված Արեւելյան Ուկրաինայում ապստամբներին աջակցելու հետ:
Մերկելի խոսքով՝ եվրոպական առաջնորդները բազմիցս զգուշացրել են Մոսկվային, որ «Ղրիմի անեքսիան եւ Ուկրաինայի արեւելքում մշտական ապակայունացումն» անընդունելի են:

Новые санкции Евросоюза против России были неизбежны. Об этом, как передает Reuters, заявила канцер ФРГ Ангела Меркель. По ее словам, иначе не могло и быть после действий России в Украине. Ответный ход – за Москвой, добавила она. «Теперь руководство России должно решать, хотят ли они идти по пути деэскалации и сотрудничества. Санкции ЕС могут быть пересмотрены, но возможны и дальнейшие шаги», – заявила она.
Ранее Евросоюз впервые согласился распространить санкции на российские нефтяные компании, банки и оборонные предприятия. Эти санкции должны стать гораздо более значимыми, чем те, которые западные страны налагали на Россию ранее в связи с поддержкой повстанцев в Восточной Украине.
По словам Меркель, европейские лидеры не раз предупреждали Москву, что «аннексия Крыма и постоянная дестабилизация» на востоке Украины» неприемлемы.