Արգենտինայի իշխանությունները դեֆոլտ են հայտարարել, այսինքն՝ պաշտոնապես հայտարարել են, որ չեն կարող վճարել իրենց պարտքերը:
Արգենտինական պետպաշտոնյաները մինչեւ վերջին պահը փորձել են հիմնադրամների հետ տարաժամկետման պայմանագրեր կնքել, սակայն անցյած գիշեր բանակցությունների վերջին փուլը եւս անարդյունք է եղել:
«Երկարաժամկետում դեֆոլտի հետեւանքները կանխագուշակելն անհնար է, սակայն մի բան պարզ է. դրանք երբեք դրական չեն կարող լինել», - կարծում է բանակցություններում դատավոր նշանակված Դենիել Փոլաքը, հաղորդում է BBC-ի ռուսական ծառայությունը: http://www.bbc.co.uk/russian/
Այդուհանդերձ, փորձագետները կարծում են, որ ներկայիս դեֆոլտի հետեւանքները այնքան կտրուկ չեն լինի, որքան 2001թ.-ին,  երբ Արգենտինայի կառավարությունը հարկադրված սառեցրել էր քաղաքացիների խնայողական հաշիվները, փողոցներում զանգվածային բողոքներ ու բախումներ էին անցկացվում, ինչի արդյունքում մի քանի մարդ էր զոհվել:
Այս հարավամերիկյան պետությունը վերջին 13 տարիների ընթացքում արդեն երկրորդ անգամ է հայտարարում դեֆոլտի մասին, ընդ որում, ներկայիս 1,3 մլրդ պարտքը առաջացել է հենց 2001թ.-ի դեֆոլտից հետո, երբ հեջավորման հիմնադրամները պետական պարտատոմսերը ձեռք բերեցին իջեցված գներով:

Власти Аргентины объявили дефолт - то есть официально признали, что страна не способна платить по своим долгам.
Аргентинские чиновники до последнего момента пытались заключить с фондами договор о рассрочке, однако минувшей ночью последний раунд переговоров также закончился ничем.
«Далеко идущие последствия дефолта предсказать невозможно, но они совершенно точно не будут позитивными», - считает Дэниэл Поллак, назначенный судом посредник в переговорах, сообщает русская служба BBC.
Тем не менее, эксперты предсказывают, что эффект от нынешнего дефолта не будет столь резким, как в 2001 году, когда правительству Аргентины пришлось заморозить сберегательные счета граждан, на улицах проходили массовые протесты и столкновения с полицией, в результате которых несколько человек погибли.
Эта южноамериканское государство объявляет дефолт уже во второй раз за последние 13 лет, причем нынешний долг в 1,3 млрд долларов возник как раз после предыдущего дефолта в 2001 году, когда хедж-фонды скупили государственные облигации по сниженной цене.