Հարավաֆրիկյան հանրապետությունում բաց բեռնատարով փոխադրվող ընձուղտը զոհվել է՝ գլուխը հարվածելով կամրջին: Այս մասին գրում է France Press գործակալություն՝ հղում կատարելով Կենդանիների հետ դաժան վերաբերմունքի դեմ պայքարի հանրությանը (SPCA):
Միջադեպը տեղի է ունեցել ՀԱՀ մայրաքաղաք Պրետորիայի եւ Յոհաննեսբուրգի միջեւ ընկած ավտոճանապարհին: Առայժմ հայտնի չէ, ընձուղտը վայրի՞ է եղել, թե՞ պատկանել է կենդանաբանական այգու:
«Մեր հետաքննությունը ցույց տվեց, որ օգտագործված փոխադրամիջոցը չի համապատասխանել անհրաժեշտ պահանջներին»,- հայտարարել է SPCA-ի ներկայացուցիչ Ռիք Ալլանը:
Նա նաեւ հավելել է, որ, անասնաբույժի եզրակացության համաձայն, կենդանին երիտասարդ է եղել: Կենդանաբանական այգիների եւ ակվարիումների եվրոպացական ասոցիացիան (EAZA) արգելում է մինչեւ 15 ամսական ընձուղտներին բաժանել մորից եւ փոխադրել առանձին վայր: EAZA-ն հատուկ նշում է, որ այդ կենդանիների փոխադրումը բարդ եւ բավական ռիսկային խնդիր է: Ընձուղտների ցամաքային փոխադրության համար ասոցիացիան խորհուրդ է տալիս հատուկ մասնագիտացված փոխադրամիջոց օգտագործել:
Ըստ «ՌԻԱ Նովոստի»-ի, SPCA-ը մտադիր է քրեական պատասխանատվության կանչել ընձուղտի մահվան համար պատասխանատուներին:

В ЮАР перевозимый в открытом грузовике жираф погиб, разбив голову о путепровод, сообщает агентство Франс Пресс со ссылкой на Общество борьбы с жестоким обращением с животными (SPCA).
Инцидент произошел на шоссе между южноафриканской столицей Преторией и Йоханнесбургом. Пока не ясно, принадлежал жираф зоопарку или был диким.
«Наше расследование показало, что используемый транспорт не отвечал должным требованиям», — заявил представитель SPCA Рик Аллан.
Он добавил, что по заключению ветеринара, осматривавшего погибшего жирафа, животное было молодым. Европейская ассоциация зоопарков и аквариумов (EAZA) запрещает отделять молодых жирафов от матери и транспортировать их до достижения возраста 15 месяцев. В инструкции EAZA особо указывается, что транспортировка жирафов — сложная и весьма рискованная задача. При наземной перевозке этих животных ассоциация рекомендует использовать специализированные трейлеры.