Վիքիպեդիան «Զակերզոնյայի ամիս» նախագիծ է իրականացնում, որը տեւելու է օգոստոսի 1-31-ը: Այս մասին տեղեկանում է УНН-ը՝ հղում կատարելով «Վիքիմեդիա Ուկրաինա»-ի մամուլի ծառայությանը:
Նախագիծը նվիրված է ուկրաինացիների արտաքսման մեկնարկի 70-րդ տարելիցին, որը սկսվել է 1944 թվականի սեպտեմբերի 9-ին եւ ընդմիջումներով տեւել մինչեւ 1951 թվականը:
«Զակերզոնյայից (Արեւմտյան Բոյկովշչինա, Լեմկովշչինա, Պոդլյաշյա, Խոլմշչինա, Լյուբաչիվշչինա, Նադսյանյա) արտաքսված 700 հազար ուկրաինացիների ճակատագրի հանդեպ անտարբերություն չցուցաբերող բոլոր մարդիկ, նաեւ բոլոր նրանք, ովքեր սիրում են պատմությունը, մշակույթը, աշխարհագրությունը, հետաքրքրվում են մեր անցյալի ու ներկայի շարքային եւ ոչ շարքային կերպարների կյանքի էջերով, հնարավորություն ունեն մասնակցել Վիքիպեդիայի «Զակերզոնյայի ամիս» նախագծին»,- նշում են մամուլի ծառայությունում:
«Նախագծի՝ ոչ պակաս կարեւոր նպատակը Վիքիպեդիայում նոր մարդկանց կողմից հոդվածներ գրելն ու խմբագրելն է. լրագրողներ, պատմաբաններ, Զակերզոնյայից արտաքսվածների ժառանգներ եւ բոլոր նրանք, ովքեր հետաքրքրվում են մեր ժողովրդի պատմությամբ»,- նշում են մամուլի ծառայությունում:

Википедия проводит проект «Месяц Закерзонья», который пройдет с 1 по 31 августа, сообщает УНН со ссылкой на пресс-службу ГО «Викимедиа Украина».
Проект приурочен к 70-й годовщине с начала депортации украинцев, которая начала свой отсчет 9 сентября 1944 и с перерывами продолжалась до 1951.
«Все неравнодушные к судьбе 700 тысяч депортированных украинцев из Закерзонья (Западной Бойковщины, Лемковщины, Подляшья, Холмщины, Любачивщины, Надсяння), все, кто любит историю, культуру, географию, интересуется страницами жизненных перипетий рядовых и не совсем фигур нашего прошлого и настоящего - имеют возможность принять участие в проекте «Месяц Закерзонья» Википедии», - отмечают в пресс-службе.
«Не менее важная цель проекта - привлечение к написанию и редактированию статей Википедии новых людей: журналистов, историков, потомков выселенных из Закерзонья украинцев и всех, кто интересуется историей нашего народа», - отмечают в пресс-службе.