Նյու Յորքի համալսարանի մասնագետներն աշխատում են մի միջոցի ստեղծման ուղղությամբ, որը պետք է կանխարգելի գլխուղեղի վնասվածքն այն քիմիկատների թունավորումից, որոնք օգտագործվում են զանգվածային ոչնչացման զենքում:
Ըստ Informing-ի, նյույորքյան կենսաբաններն աշխատում են ֆոսֆոտրիեստերազ  կոչվող նյութով: Այն ունակ է օրգանական թունավոր ֆոսֆատները, օրինակ՝ զարինը, մասնատել անվտանգ նյութերի:
Ֆոսֆոտրիեստերազի օգտագործումը մինչ այժմ սահմանափակ էր՝ բարձր ջերմաստիճանի դեպքում դրա արագ ոչնչացման պատճառով: Գիտնականները, սակայն, փոփոխել են այդ նյութի մոլեկուլների կառուցվածքը՝ այն ավելի կայուն դարձնելով:
Հաղորդվում է, որ նոր սպիտակուցը շուտով կմատարարարվի քիմիական զենքի վերամշակմամբ զբաղվող ռազմական մասնագետներին:

Специалисты из Нью-Йоркского университета работают над препаратом, который способен предотвращать поражение головного мозга при отравлении химикатами, использующимися в оружии массового поражения и в пестицидах.
Нью-Йоркские биологи работают с веществами, которые называются фосфотриэстеразы, способными расщепить ядовитые органические фосфаты, например, зарин, до безвредных субстанций, сообщает Informing.
Применение фосфотриэстераз было до сих пор ограничено из-за быстрого разрушения под действием высоких температур. Поэтому ученые изменили структуру молекулы вещества, сделав ее более стабильной.
Сообщается, что новый белок в скором времени будет поставляться военным специалистам, которые занимаются утилизацией химического оружия.