ԵՄ անհանգստացած է վերջին օրերին Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ սահմանին եւ շփման գծերում մարդկային կորուստներով վերջին միջադեպերով: Այդ մասին հաղորդվում է ԵՄ արտաքին գործերի հանձնակատար Քեթրին Էշթոնի մամուլի քարտուղարի տարածած հայտարարության մեջ:
«Մենք երկու կողմերին հրադադարի անհապաղ դադարեցման, ուժի կիրառումից կա ուժի սպառնալիքից խուսափելու եւ ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորման ձեռքբերման կոչ ենք անում», - ասվում է հայտարարության մեջ:
ԵՄ-ը հիշեցնում է ղարաբաղյան հակամարտության քաղաքական կարգավորման եւ խաղաղության հաստատման ջանքերի ուժեղացման պատրաստակամության մասին՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի հետ լիովին փոխլրացման պայմաններում:
«Մենք կրկին հաստատում ենք մեր աջակցությունը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբին եւ երեք համանախագահների աշխատանքին, հատկապես բարձր մակարդակով բանակությունների շարունակման անհրաժշտության առումով, ինչը համաձայնցվել էր 2013թ. նոյեմբերի 19-ին Վիենայում, նախագահներ Սարգսյանի եւ Ալիեւի միջեւ», - նշվումէ հայտարարության մեջ:

The EU is concerned  by the latest armed incidents which caused a number of casualties along the Line of Contact and the Armenian Azerbaijani State border in recent days, spokesperson for EU foreign policy chief said in a statement.
“We call on both sides to immediately respect the ceasefire, refrain from the use of force or any threat thereof, and continue efforts towards a peaceful resolution of the Nagorno-Karabakh conflict,” the statement reads.
“The EU recalls that it stands ready to engage in renewed efforts towards a political settlement of the Nagorno-Karabakh conflict and to further contribute to peace-building  efforts, in full complementarity with the OSCE Minsk Group
We reiterate our full support to the efforts of the OSCE Minsk Group and the work of the  three Co-Chairs, especially with regard to the need to continue negotiations at the highest level, as was agreed at the meeting between Presidents Sargsyan and Aliyev in Vienna on November 19, 2013”.