Ծրագիրը, որը թույլ է տալիս «Facebook»-ում փոխել գունային ձեւավորումը, վնասակար է ճանաչվել: Նման եզրակացության են հանգել չինական «Cheetah Mobile» ընկերության մասնագետները: «Facebook Color Changer» ծրագիրն ունի միայն մեկ գործառույթ, որի էությունը էջի գույնի փոփոխությունն է:
Սակայն բանն այն է, որ ծրագիրը ֆիշինգային կայք է բացում (որի նպատակը դեպի օգտատիրոջ տվյալներ մուտքն է), որին արդեն զոհ է գնացել շուրջ 10.000 մարդ:
Բացի այդ, ժամանակի ընթացքում ծրագիրը սկսում է տարածվել զոհի ընկերների շրջանում: Ինչ վերաբերում է տարբեր հարթակների ծրագրերին, ապա դրանք հատուկ բնույթ ունեն:
Օրինակ՝ անհատական համակարգիչների համար մշակված ծրագիրն օգտատիրոջը պոռնոկայքեր կվերահասցեավորի, իսկ բջջային հեռախոսներին կհաղորդի վարակի մասին ու խորհուրդ կտա ներբեռնել ընտրված ծրագիրը: Այս մասին գրում է «VladTime.ru»-ն:

Программное обеспечение, позволяющее пользователям социальной сети Facebook менять цветовое оформление страницы, было признано вредоносным. К такому выводу после детального анализа продукта пришли специалисты китайской компании Cheetah Mobile. Приложение Facebook Color Changer имеет только одно функциональное предназначение, суть которого заключается в смене цветового оформления страницы с синего на любой цвет, который понравится пользователю.
Но дело в том, что программа открывает фишинговый сайт (целью которого является получение доступа к конфиденциальным данным пользователей), жертвами которого уже успели стать около 10 тысяч человек.
Кроме того, со временем приложение начинает распространять себя среди друзей жертвы. Что касается приложений для разных платформ, то они имеют особую специфику.
Так, программа, разработанная для персональных компьютеров переадресует пользователя на порносайт, версия же для мобильных телефон сообщит о заражении и порекомендует немедленно установить выбранную программу, сообщает VladTime.ru.