Վանաձորի «Մոնա Մարի» ՍՊԸ-ի, նույն քաղաքի անհատ ձեռնարկատեր Տիգրան Բաղդասարյանի հրուշակեղենի արտադրամասի, Երեւան քաղաքում` «Հռութ» ՍՊԸ-ի գործունեությունը ժամանակավորապես կասեցվել են: Պատճառը` այդ արտադրամասերի թողարկած հրուշակեղենում մարդկանց առողջության համար վտանգ ներկայացնող օրգանիզմների առկայությունն է: Ստուգումներն ու փորձաքննությունն անցկացրել է ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարության Սննդամթերքի անվտանգության եւ անասնաբուժության պետական տեսչությունը: Ըստ այդ տեսչության սննդամթերքի անվտանգության բաժնի պետ Արթուր Վարժապետյանի` արտադրողներին տրվել են 3-4 ամիս ժամկետ, որպեսզի բոլոր թերությունները վերացվեն:
Հիշեցնենք, որ Վանաձոր քաղաքում մայիսի 16-ին տեղի ունեցած թունավորումների պատճառը «Մոնա Մարի» ՍՊԸ-ի պատրաստած էկլերներն էին, որտեղ հայտնաբերվել էին սալմոններ: «Այդ պատրվակով ստուգվեցին այլ կազմակերպություններ, որտեղ հայտնաբերվեցին խմորասնկեր, աղիքային ցուպիկներ, ստաֆիլակոկ: Արդեն իսկ, եթե հայտնաբերվել են շեղումներ, անկախ նրանից` թունավորում եղել է, թե ոչ, նրանց նկատմամբ կիրառվում են պատժամիջոցներ»,-NEWS.am-ին ասաց Վարժապետյանը: Նրա տեղեկացմամբ`  «Մոնա Մարի»-ում ստուգումների ժամանակ արտադրամասում կային միայն մարգարիններ, որոնք նորմալ էին, բայց էկլերի մեջ հայտնաբերվել են սալմոններ, որոնք թունավորման պատճառ են դարձել:

Деятельность ООО «Мона Мари» в Ванадзоре, кондитерского цеха частного предпринимателя Тиграна Багдасаряна в том же городе, ООО «Рут» в Ереване временно приостановлена. Причина в том, что в кондитерских изделиях этих цехов были обнаружены микроорганизмы, опасные для здоровья людей. Проверки и экспертизу провела Государственная инспекция по безопасности пищевых продуктов и ветеринарии Министерства сельского хозяйства Армении.
По словам начальника отдела безопасности пищевых продуктов инспекции Артура Варжапетяна, производителям дано 3-4 месяца, чтобы они устранили все недостатки.
Напомним, что причиной массового отравления 16 мая в городе Ванадзор были эклеры «Мона Мари», в которых была обнаружена сальмонелла. «Под этим предлогом были проверены также другие организации, у которых были обнаружены плесневые грибки, кишечная палочка, стафилококк. Если уже обнаружены отклонения, независимо от того, были ли отравления или нет, в их отношении применяются санкции», – в ходе беседы с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am сказал Варжапетян. Как он сообщил, при проверках в «Мона Мари» в цехе маргарин был нормальным, однако в эклерах обнаружили сальмонелла, ставшую причиной отравлений.