Օգոստոսյան ցուցանիշներն արդարացրել են վատագույն կանխատեսումներ կապված «ռուսական» տրանսֆերների հետ: Սկզբում նշենք, որ այդ «փոխանցում» տերմինը նշանակում է ոչ առեւտրային բնույթի դրամական փոխանցումներ, որոնք ֆիզիկական անձինք ստանում են առեւտրային բանկային համակարգի միջոցով: Այսինքն, ըստ էության, դա արտերկրից մեր տնային տնտեսությունների ստացած ֆինանսական օգնության միայն մի մասն է(մոտ 80 տոկոս):
Այսպես, օգոստոսին «ռուսական» փոխանցումների գումարը տարվա կտրվածքով նվազել է գրեթե 13,5 մլն-ով կամ 7.7 տոկոսով: Այս ոլորտում բացասական միտումների պատճառները (բացի Ռուսաստան մուտքի սահմանափակումներից օտարերկրացի միգրանտների համար) ուղղակիորեն կապված են նրա տնտեսության բարդ իրավիճակի հետ:
Ինչպես հայտնի է, մի շարք երկրների պատժամիջոցներ հանգեցրել են Ռուսական տնտեսության համար մի շարք բացասական հետեւանքների: Ռուսական կապիտալի արտահոսքն, ավելի ճիշտ փախուստը(տասնյակ միլիարդ դոլարներով) արտասահման, օտարերկրացի ներդրողների հետաքրքրության թուլացումը վատատեսական կանխատեսումներ են կատարում առաջիկայում Ռուսաստանի տնտեսության վերականգնման կապակցությամբ:
Ամենից բացի, չի բացառվում նավթի համաշխարհային գնի նվազման վտանգը, որի արտահանման եկամուտները Ռուսաստանի պետական բյուջեի առաջատարն է:
Մեկ այլ բացասական երեւույթ է ռուբլու անկումն ամերիկյան դոլարի նկատմամբ: Օգոստոսին դոլարի միջին անվանական փոխարժեքը ռուբլու նկատմամբ տարվա կտրվածքով աճել է 9,4 տոկոսով: Այս գործոնը, բնականաբար, անդրադարձել է դրամական փոխանցումների վրա Ռուսաստանից, որոնք իրականացվում են ռուբլու դոլարի փոխանցմամբ: Ռուսաստանի նկատմամբ պատժամիջոցներ կիրառած երկրներից սննդամթերքի ներմուծման էմբարգոն հանգեցրել է կանխատեսելի հետեւանքների: Օգոստոսին գնաճը տարվա կտրվածքով հասել է 7,5 տոկոսի, ընդ որում էմբարգոյի ենթարկված սննդամթերքը թանկացել էր միջինը 1,4 անգամ: Հասկանալի է, որ աշխատանքային միգրանտների ընթացիկ ծախսերն աճել են նույնքան:
Հիշեցնենք, որ ընդհանուր մանրածախ առեւտրաշրջանառության եւ վճարովի ծառայությունների նկատմամբ փոխամցումների գումարը սովորաբարի հասնում է 30 տոկոսի սահմանին: Հասկանալի է, որ փոխանցումների հոսքի կրճատումը չի սահմանափակվում ստացողների կենսամակարդակի բացարաձակ վատթարացմամբ: Վճարունակության կտրուկ նվազումն անդրադառնում է բիզնեսի վրա, այստեղից էլ՝ պետական բյուջեի եկամուտների վրա:

Августовские показатели оправдали худшие прогнозы относительно «российских» трансфертов. Вначале отметим, что под термином «трансферт» подразумеваем денежные переводы некоммерческого характера, полученные физическими лицами через систему коммерческих банков Армении. То есть в действительности это лишь часть (порядка 80%) денежной помощи, получаемой из-за рубежа нашими домохозяйствами.
Итак, в августе сумма «российских» трансфертов сократилась в годовом исчислении почти на $13,5 млн., или же 7,7%. Причины неблагоприятных тенденций в этой сфере (помимо ограничений на въезд в Россию иностранных трудовых мигрантов) напрямую связаны со сложной ситуацией в ее экономике.
Как известно, санкции ряда стран уже привели к широкому спектру негативных последствий для экономики России. Отток, а скорее - бегство российского капитала (исчисляемое десятками миллиардов долларов) за рубеж, ослабление интереса иностранных инвесторов делают пессимистическими прогнозы относительно оздоровления экономики России в ближайшей перспективе. Ко всему прочему, не исключается угроза снижения мировых цен на нефть, доходы от экспорта которой являются ведущей статьей госбюджета России.
Другим негативом является ощутимое ослабление рубля по отношению к доллару США. В августе средний номинальный курс доллара к российскому рублю возрос на 9,4% в годовом исчислении. Этот фактор, естественно, сказался на тех денежных переводах из России, которые были осуществлены с конвертацией рублей в доллары
Да и эмбарго на ввоз продуктов питания из стран, применивших санкций против России, привело к вполне предсказуемым последствиям. В августе инфляция в годовом исчислении достигла 7,5%, причем продукты питания, подпавшие под эмбарго, подорожали в среднем примерно в 1,4 раза. Понятно, что текущие расходы трудовых мигрантов возросли адекватно этим цифрам.
Напомним, что по отношению к общему объему розничного товарооборота и платных услуг сумма трансфертов обычно достигает планки в 30%. Понятно, что сокращение притока трансфертов не ограничится абсолютным (или относительным – при компенсационном росте других доходов) ухудшением уровня жизни их получателей. Резкое сокращение общей платежеспособности населения скажется на бизнесе, а отсюда – на доходах госбюджета.