Լրատվամիջոցների հաղորդագրությունների համաձայն՝ Մոնղոլիայից, ԱՄՆ-ից եւ Անգլիայից հնէաբանների խումբը զբաղվել է դինոզավրի թվային մոդելի մշակմամբ: Գիտատեխնիկական առաջընթացի ձեռքբերումների շնորհիվ գիտնականները կարողացել են վերականգնել «Erlikosaurus andrewsi»-ի գանգը: Սա դինոզավրի հազվագյուտ տեսակ է, որն ապրել է ավելի քան 90 մլն տարի առաջ եւ սնվել բույսերով:
Նախագծի նկարագրության մեջ հետազոտողները նշել են, որ համակարգչային ռենտգենի պատկերագրության եւ թվային պատկերավորման մեթոդի օգնությամբ իրենք կարողացել են մանրամասն վերականգնել հնագույն կենդանու մնացորդները: Գիտնականները գանգը մասնատել են, հետո կրկին հավաքել այն: Արդյունքը ցնցող է եղել:
Ըստ «Informing»-ի, գիտնականները նաեւ նշել են, որ սա գիտական մեծ առաջընթաց է: Նորագույն տեխնոլոգիաների օգնությամբ հնարավորություն է ստեղծվել վերականգնել բոլոր դինոզավրերի մնացորդները:
Երկարատեւ անալիզի եւ արդեն գոյություն ունեցող դինոզավրերի տեսակների հետ համեմատության պատճառն այն է, որ հետազոտողները հայտնաբերում են կմախքների մնացորդներ, երբեմն անգամ բոլորովին անհայտ կտորներ: Նման գտածոների ուսումնասիրությունը երբեմն տասնամյակներ կարող է տեւել:
Կենդանիների մնացորդների թվային կրկնօրինակի ստեղծումը դրական է նաեւ նրանով, որ հնարավոր է ավելի մանրամասն հետազոտել դրանք՝ առանց վնասելով բնօրինակին:

По сообщениям СМИ, совместная группа палеонтологов из Монголии, США и Англии занялась разработкой цифровой модели динозавра. Так, благодаря достижениям научно-технического прогресса, ученые смогли воссоздать череп Erlikosaurus andrewsi. Это редкий вид динозавра, жившего более 90 миллионов лет назад, который питался травой.
В описании проекта исследователи обозначили, что при помощи рентгеновской компьютерной томографии (КТ) высокого разрешения и метода цифровой визуализации они смогли до мелочей восстановить окаменелые ископаемые древнего животного. Ученые разобрали оцифрованное изображение черепа по частям, а потом заново его собрали. Это дало поразительный результат, передает Informing
Ученые также отметили, что это большой прорыв в науке. При помощи новейших технологий, появилась возможность восстанавливать окаменелые останки всех динозавров, которые находят палеонтологи.
Причина долгого анализа и проведения аналогий с существовавшими ранее видами динозавров заключается в том, что исследователи находят обломки окаменелостей, а порой и вообще неизвестные куски скелетов. Анализ таких находок порой занимает десятилетия.
Также плюсом создания цифровой копии останков животных является то, что полученные изображения можно более детально рассматривать, при этом не нанося повреждений оригиналу.