Իտալական ոսկերչական Caviar բրենդը ցուցադրել է Պուտինի դիմանկարով iPhone 6 ոսկե սմարթֆոն եւ iPhone 6 Plus տիտանե սարք: Հայտնում է «DNI» ինտերնետային թերթը:
Պարբերականի փոխանցմամբ՝ Պուտինի դիմանկարով առաջին ոսկե սմարթֆոնը թողարկվել է 2014թ. հունիսին: «Պուտինֆոների» նոր շարքը նվիրված է Ռուսաստանի առաջնորդի՝ Forbes ամսագրի վարկածով աշխարհի ամենահեղինակավոր  մարդու ճանաչմանը:
Երկրորդ սերնդի պուտինֆոնը զարդարված է ոչ միայն նախագահի դիմանկարով, այլեւ նրա խորաքանդակով: Ռուսաստանի զինանշանը նույնպես մշակվել է Վերածննդի քանդակագործական ավանդույթներով:
Պետության առաջնորդի անզիջում բնավորությունը մարմնավորող չճկվող տիտանը ուժեղացնում է սարքի ամրությունը:
Ոսկե սմարթֆոնի արժեքը կազմում է 169 հազար ռուբլի, տիտանե մոդիֆիկացիան՝ 137 հազար ռուբլի, իսկ iPhone 6 Plus-ը՝ 147 հազար ռուբլի:
Ռուսաստանի նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը հայտարարել է, որ նախագահը բացասական վերաբերմունք ունի իր անունն ու պատկերը առեւտրային նպատակներով օգտագործելու փորձերի նկատմամբ:

Итальянский ювелирный бренд Caviar показал золотой смартфон на основе iPhone 6 с объемным портретом Путина и титановый аппарат версии iPhone 6 Plus, передает интернет газета ДНИ.
Как напоминает издание, первый золотой смартфон с портретом Путина был выпущен в июне 2014 года. Новая серия «путинфонов» приурочена к признанию российского лидера самым авторитетным человеком в мире по версии журнала Forbes.
Путифон второго поколения украшен не просто портретом президента, а его барельефом, герб России также выполнен в скульптурных традициях Ренессанса. Титановая модификация президентского аппарата также представлена в версии iPhone 6, кроме того, выпущен титановый телефон с портретом Владимира Путина на основе телефона iPhone 6 Plus. Несгибаемый титан, олицетворяющий непреклонный характер лидера государства, усиливает прочность аппарата.
Стоимость золотого телефона составляет 169 тысяч рублей, а титановая модификация стоит – 137 тысяч рублей, его аналог на iPhone 6 Plus стоит 147 тысяч рублей.
Пресс-секретарь главы государства Дмитрий Песков рассказал, что президент негативно относится к попыткам использовать его имя и изображение в коммерческих целях.