Իգարկայից Կրասնոյարսկ թռչելու համար «Կատեկավիա» ընկերության ուղեւորները ստիպված են եղել հրել օդանավը, որի շասին ցրտից սառել էր, փոխանցում է «ՌԻԱ Նովոստին»՝ վկայակոչելով արեւմտասիբիրյան տրանսպորտային դատախազ Օքսանա Գորբունովային:
Ըստ աղբյուրի՝ միջադեպը կատարվել է Իգարկայի օդանավակայանում: Օդանավը չարտերային չվերթ էր իրականացնում:
«Նախնական տվյալով՝ օդի ջերմաստիճանը նվազել էր -52 աստիճանի, եւ կայանած օդանավի շասիի արգելակման համակարգը սառել էր: Ուղեւորները որոշել են օգնել եւ հրել օդանավը, ինչն անթույլատրելի է», - ասել է գործակալության զրուցակիցը:
Արեւմտասիբիրյան տրանսպորտային դատախազությունը թռիչքների անվտանգության օրենսդրության պահպանման ստուգում է անցկացնում, որպեսզի գնահատի օդանավակայանի ծառայության, ավիաընկերության, անձնակազմի եւ ուղեւորների գործողությունների իրավաչափությունը:

Чтобы вылететь из Игарки в Красноярск пассажиры авиакомпании Катэкавиа были вынуждены толкать воздушное судно, у которого якобы от мороза замерзло шасси, передают РИА Новости со ссылкой на старшего помощника западно-сибирского транспортного прокурора Оксану Горбунову.
По информации источника, инцидент произошел в аэропорту Игарка. Судно выполняло чартерный рейс, на его борту находились вахтовики. Взлетная масса Ту-134 - около 47 тонн.
«По предварительной версии, температура воздуха опустилась до минус 52 градусов, и у самолета на стоянке замерзла тормозная система шасси. Толкач не смог сдвинуть борт на рулежную дорожку, и пассажиры решили помочь толкнуть, что является недопустимым, поскольку могла пострадать обшивка самолета», - сказала собеседница агентства.
В настоящее время Западно-Сибирская транспортная прокуратура проводит проверку исполнения законодательства безопасности полетов, чтобы оценить законность действий всех участников: службы аэропорта, авиакомпании, экипажа и пассажиров.