Ամերիկյան Google ընկերությունը ԱՄՆ-ի կառավարության, ավելի ճիշտ՝ Պետդեպի համար է աշխատում: Նման բացահայտում է արված  WikiLeaks-ի հիմնադիր Ջուլիան Ասանժի գրքում, որը լույս կտեսնի դեկտեմբերի 1-ին:
Իսպանական Publico.es-ի տվյալով՝ նման եզրահանգման Ասանժը եկել է  Google-ի նախագահ Էրիկ Շմիդտի եւ տնօրենների խորհրդի անդամ Ջարեդ Քոենի հետ 2011թ. հունիսի հանդիպումից հետո: Անգլիայում կայացած երկարատեւ հանդիպմանը ներկա էին նաեւ ոմն Լիզա Շիլդս եւ Սքոթ Մալքոմսոն, որոնք, ինչպես հետո պարզել էր WikiLeaks-ի հիմնադիրը, Վաշինգտոնի դիվանագիտական էմիսարներն էին:
«Հենց այդ պահին ես գիտակցեցի, որ Էրիկ Շմիդտը գուցե եւ միայն Google-ի էմիսարը չէ: Ինձ այցելեցին մի խումբ անձինք, որոնց քառորդ մասը Google-ի ներկայացուցիչներն էին, երեք քառորդը՝ ԱՄՆ-ի Պետդեպի ներկայացուցիչներ»,- գրում է  Ասանժը:
Ըստ նրա՝ Google-ը ՀԴԲ-ին եւ ԿՀՎ-ին գրեթե անսահմանափակ մուտքի հնարավորություն է ընձեռում իր օգտվողների նամակագրությանը՝ առանց դատախազության կամ դատարանի պահանջի:
Ըստ ՏԱՍՍ-ի՝ «Թե ինչպես Google-ը գտավ WikiLeaks-ը» իսպաներեն գրքի շնորհանդեսը Մադրիդում կկայանա դեկտեմբերի 3-ին: Միջոցառման ընթացքում նախատեսվում է «կլոր սեղան» եւ համացանցով կապ Ասանժի հետ, որը գտնվում է Լոնդոնում Էկվադորի դեսպանատանը:

Американская компания Google работает на правительство США, а конкретно - на госдепартамент. Такие разоблачения содержатся в книге основателя организации WikiLeaks Джулиана Ассанжа, которая выходит в свет 1 декабря.
По сведениям испанского онлайн издания Publico.es, к такому заключению Ассанж пришел после встречи с президентом Google Эриком Шмидтом и членом совета директоров компании Джаредом Коеном в июне 2011 года. На длительной встрече, которая проходила в Англии, присутствовали также некие Лиза Шилдс и Скотт Малкомсон, оказавшиеся, как выяснил затем основатель WikiLeaks, дипломатическими эмиссарами Вашингтона.
«Именно в этот момент я осознал, что Эрик Шмидт, вполне возможно, является не только эмиссаром Google. Меня навестила группа лиц, состоящая на четверть из представителей Google и на три четверти из представителей госдепартамента США», - пишет Ассанж.
Согласно Ассанжу, Google предоставляет ФБР и ЦРУ почти неограниченный доступ к переписке своих пользователей по электронной почте без санкции прокуратуры или постановления суда, полагает основатель WikiLeaks.
Как сообщает ТАСС, презентация книги «Как Google нашел WikiLeaks» на испанском языке состоится в Мадриде 3 декабря. Во время мероприятия планируется провести «круглый стол» и сеанс связи по Интернету с самим Ассанжем, который уже два года не покидает территорию посольства Эквадора в Лондоне.