ԱՄՆ պետքարտուղար Հիլարի Քլինթոնի այցը Հայաստան նշանավորվեց ոչ միայն նրա կողմից արված մի քանի ուշագրավ հայտարարություններով, այլ նաեւ Ծիծեռնակաբերդ կատարած այցով։ Այս մասին հուլիսի 7-ին տեղի ունեցած մամուլի աուլիսի ժամանակ հայտարարեց Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության պատգամավոր Հովհաննես Սահակյանը։
Նրա խոսքով, առավել հատկանշական էր, որ Քլինթոնը Երեւանում գտնվելու ընթացքում բարձրաձայնեց հայ-թուրքական առկախված գործընթացի հարցը՝ շեշտելով, որ գնդակն այժմ Թուրքիայի կիսադաշտում է եւ եկել է նրա գործելու պահը։ «Հայ-թուրքական գործընթացի մասով ԱՄՆ պետքարտուղարի հայտարարություններն առավել քան հստակ էին։ Նա դրանցով հասկացնել տվեց, որ գործընթացի հետագա զարգացման ողջ բեռն ընկնում է թուրքական կողմի վրա»,- նշեց Սահակյանը՝ հիշեցնելով նաեւ, որ Քլինթոնը ողջունեց հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը շարունակելու Հայաստանի պատրաստակամությունը։
Անդրադառնալով ԱՄՆ պետքարտուղարի՝ Հայոց ցեղասպաության զոհերի հիշատակի հուշահամալիր՝ Ծիծեռնակաբերդ կատարած այցին, ՀՀԿ պատգամավորը համոզմունք հայտնեց, որ ամերիկյան բարձրաստիճան պաշտոնյան իր այս քայլով անուղղակիորեն ճանաչեց Հայոց ցեղասպանությունը։
«Եթե այս կամ այն գործիչը ծաղիկներ է դնում Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի հուշահամալիրում՝ լինի դա պետական, թե մասնավոր այցի շրջանակներում, նշանակում է, որ նա ճանաչում է Ցեղասպանությունը»,- ամփոփեց Հովհաննես Սահակյանը։
Նշենք, որ ԱՄՆ պետքարտուղար Հիլլարի Քլինթոնը տարածաշրջանային այցի շրջանակներում Հայաստան էր ժամանել հուլիսի 4-ին։

Визит госсекретаря США Хиллари Клинтон  в Армению ознаменовался не только  рядом сделанных ею интересных заявлений, но и посещением мемориала Цицернакаберд. Об этом на пресс-конференции 7 июля  заявил депутат от Республиканской партии Армении Ованнес Саакян.
По его словам, наиболее значительным является то, что  в ходе пребывания в Ереване Клинтон затронула приостановленный процесс армяно-турецких отношений, подчеркнув, что мяч сейчас находится на поле Турции и настала для нее пора действовать. «По части армяно-турецкого процесса  заявления госсекретаря США были более чем четкими. Ими она дала понять, что весь груз дальнейшего развития процесса  падает на турецкую сторону»,– отметил Саакян, напомнив также, что Клинтон приветствовала  готовность Армении продолжить процесс урегулирования армяно-турецких отношений.
Касаясь посещения Госсекретарем США Цицернакаберда – мемориала, посвященного жертвам Геноцида армян 1915 г. в Османской Турции,– парламентарий от РПА сообщил, что американское высокопоставленное должностное лицо этим шагом косвенно признало Геноцид армян.
«Если тот или иной деятель возлагает цветы к мемориалу, посвященному жертвам Геноцида армян, будь то в рамках государственного или частного визита, это означает, что он признает Геноцид»,– подытожил  Ованнес Саакян.
Отметим, что госсекретарь США Хиллари Клинтон в рамках  регионального визита  прибыла в Армению 4 июля.