ԵԱՀԿ ոչ պաշտոնական նախարարական գագաթնաժողովի շրջանակներում՝ հուլիսի 16-17-ը Ալմաթայում նախատեսվում է Հայաստանի եւ Ադրբեջանի ԱԳՆ ղեկավարների հանդիպումը: Այդ մասին հաղորդել է ԵԱՀԿ գործող նախագահ, Ղազախստանի պետքարտուղար-արտգործնախարար Կանատ Սաուդաբաեւը:
Նրա խոսքով, հանդիպումը պատրաստվում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների միջնորդությամբ: Բանակցությունները կանցկացվեն ԵԱՀԿ գործող նախագահի մասնակցությամբ:
Ինչպես ավելի վաղ հաղորդել էր NEWS.am-ը, Ռուսաստանի, ԱՄՆ-ի եւ Ֆրանսիայի նախագահներ Դմիտրի Մեդվեդեւը, Բարաք Օբաման եւ Նիկոլա Սարկոզին «մեծ ութնյակի» գագաթնաժողովի շրջանակներում Կանադայում համատեղ հայտարարություն էին պատրաստել, որտեղ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի ղեկավարներին կոչ էին արել արագացնել աշխատանքը Հիմնարար սկզբունքների վրա, այնուհետ անցնելու համար Խաղաղության համաձայնագրի մշակմանը:

The meeting of Armenian and Azerbaijani Foreign Ministers is planned to be held in the margins of the OSCE Informal Ministerial in Almaty July 16-17, said OSCE Chairperson-in-Office Kanat Saudabayev.
According to him, the meeting is being arranged under mediation of the OSCE Minsk Group and will be held with the participation of the OSCE Chairperson-in-Office.
As NEWS.am reported earlier, the Presidents of Russia, U.S. and France - Dmitry Medvedev, Barack Obama and Nicolas Sarkozy made a joint statement on the Karabakh conflict during the meeting in the frames of G8 summit held in Canada. They called on Armenia and Azerbaijan to finalize the Basic Principles for the peaceful settlement of the Nagorno-Karabakh conflict.