ԵԱՀԿ ոչ պաշտոնական նախարարական գագաթնաժողովի շրջանակներում՝ հուլիսի 16-17-ը Ալմաթայում նախատեսվում է Հայաստանի եւ Ադրբեջանի ԱԳՆ ղեկավարների հանդիպումը: Այդ մասին հաղորդել է ԵԱՀԿ գործող նախագահ, Ղազախստանի պետքարտուղար-արտգործնախարար Կանատ Սաուդաբաեւը:
Նրա խոսքով, հանդիպումը պատրաստվում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների միջնորդությամբ: Բանակցությունները կանցկացվեն ԵԱՀԿ գործող նախագահի մասնակցությամբ:
Ինչպես ավելի վաղ հաղորդել էր NEWS.am-ը, Ռուսաստանի, ԱՄՆ-ի եւ Ֆրանսիայի նախագահներ Դմիտրի Մեդվեդեւը, Բարաք Օբաման եւ Նիկոլա Սարկոզին «մեծ ութնյակի» գագաթնաժողովի շրջանակներում Կանադայում համատեղ հայտարարություն էին պատրաստել, որտեղ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի ղեկավարներին կոչ էին արել արագացնել աշխատանքը Հիմնարար սկզբունքների վրա, այնուհետ անցնելու համար Խաղաղության համաձայնագրի մշակմանը:

В рамках неформального министерского саммита ОБСЕ 16-17 июля в Алматы планируется проведение встречи глав МИД Армении и Азербайджана. Об это сообщил  действующий председатель ОБСЕ, государственный секретарь - министр иностранных дел Казахстана Канат Саудабаев.
По его словам, встреча готовится при посредничестве сопредседателей Минской группы ОБСЕ. Переговоры пройдут с участием действующего председателя ОБСЕ.
Как ранее сообщало Новости Армении-NEWS.am, президенты России, США и Франции Дмитрий Медведев, Барак Обама и Николя Саркози (страны – сопредседатели Минской группы ОБСЕ) в рамках саммита «большой восьмерки» в Канаде приняли совместное заявление, в котором призвали лидеров Армении и Азербайджана ускорить работу над Основными принципами урегулирования нагорно-карабахского конфликта, чтобы приступить потом к разработке проекта Мирного соглашения.