2015թ. Իրանը կփորձի Արեւմուտքի հետ երկխոսության որոշակի ուղիներ փնտրել՝ կապված Մերձավոր Արեւելքում ծավալվող իրադարձությունների եւ «Իսլամական պետության» խմբավորման հետ: Այդ մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցի ժամանակ հայտարարեց իրանագետ Ռուդիկ Յարալյանը:
Նրա խոսքով՝ արեւմուտքը պետք է համոզվի, որ տարածաշրջանային գործընթացներում առանց Իրանի ներգրավվածության անհնար է կայունության հասնել: «Իրանը փորձում է ակտիվություն ցուցաբերել Մերձավոր Արեւելքում: Մենք նաեւ տեսանք, որ Թեհրանը կտրուկ արձանագեց Սիրիայի ուղղությամբ Իսրայելի օդային հարվածներին: Կարծում եմ, որ Իրանը այս գիծը կշարունակի նաեւ 2015թ.՝ այսպիսով փորձելով Արեւմուտքի հետ երկխոսության որոշակի ուղիներ գտնել», - նշեց Ռուդիկ Յարալյանը:
Հիշեցնենք, որ «Իսլամական պետություն» խմբավորումը 2014թ. ամռանը լայնամասշտաբ հարձակումներ է իրականացրել Իրաքի հյուսիսային եւ արեւմտյան շրջանների վրա: Հունիսի վերջին ահաբեկիչները հայտարարել են սեփական քվազիպետության ստեղծման մասին: Պետության հռչակումից հետո, նախկինում «Իրաքի եւ Լեւանտի իսլամական պետություն» կոչվող հայտնի խմբավորումը հրաժարվեց աշխարհագրական կցորդից:

Иран в 2015 году попытается найти определенный путь диалога с Западом в связи с событиями на Ближнем Востоке и действиями группировки «Исламское государство». Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am заявил иранист Рудик Яралян.
Запад, по его словам, должен убедиться, что без вовлеченности Ирана в региональные процессы невозможно обеспечить окончательную стабильность в регионе. «Иран пытается проявить активность на Ближнем Востоке. Мы увидели, что Тегеран резко отреагировал также на воздушные удары Израиля по Сирии. Думаю, что Иран продолжит эту линию и в 2015 году, пытаясь таким образом найти и определенный путь диалога с Западом», - отметил Рудик Яралян.
Напомним, что террористическая группировка «Исламское государство» летом 2014 года начала полномасштабное наступление на северные и западные районы Ирака, а также в Сирии. В конце июня террористы объявили о создании собственного квазигосударства. После провозглашения государства группировка, ранее известная как «Исламское государство Ирака и Леванта», отбросила географическую привязку в своём названии.