Հայաստանում կանանց մոտ ամենատարածված հիվանդությունը կրծքագեղձի  քաղցկեղն է։ Հուլիսի 8-ին, լրագրողների հետ հանդիպմանն այս մասին ասաց «Հայ-ամերիկյան առողջության կենտրոն»  հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Խաչանուշ Հակոբյանը։ Նա նշեց, որ հիվանդացության ամենաշատ դեպքերը գրանցվել են Գեղարքունիքի մարզում։
«Այնտեղ աճը իսկապես մեծ է։ Մենք սա կապում ենք նրա հետ, որ մարզի տղամարդկանց մեծ մասը արտագնա աշխատանքի է մեկնում։ Քաղցկեղը հիվանդություն է, որը շատ կապված է կնոջ ապրելակերպի հետ։ Գյուղի կանայք շատ ծանր կենցաղով են ապրում։ Ու ընդհանրապես իրենք մոռանում են նաեւ իրենց անձնական-սեռական կյանքի մասին, ինչը շատ կարեւոր է այս դեպքում»,-ասաց Հակոբյանը։
Կենտրոնի տնօրենի խոսքով, քաղցկեղի պատճառները հայտնի չեն, այլապես այն հնարավոր կլիներ բուժել։ Առաջացման գործում մեծ դեր ունեն նաեւ սթրեսները, անառողջ ապրելակերպը, նաեւ էկոլոգիական վիճակը։
Հանդիպմանը Խաչանուշ Հակոբյանը հերքեց Առողջապահության համաշխարհային վարկանիշային աղյուսակում տեղ գտած այն տվյալները, թե Հայաստանը կրծքագեղձի քաղցկեղի ցուցանիշով առաջին տեղն է գրավում։
Խաչանուշ Հակոբյանը ներկայացրեց կենտրոնի վիճակագրական տվյալները, ըստ որի՝  կենտրոնում 13 տարիների ընթացքում հետազոտվել է 196 հազար մարդ, որից 6000-ի մոտ հայտնաբերվել է կրծքի քաղցկեղ՝ հիվանդության երրորդ եւ չորրորդ փուլերում, իսկ 2000 հիվանդների մոտ՝ զարգացման վաղ փուլում։
Նա նաեւ նշեց, որ նույն ժամանակահատվածում 0-29 տարեկան 48 աղջիկների մոտ եւս հայտնաբերվել է այս հիվանդությունը։
Հետաքրքական է, որ Հայաստանում 11 տղամարդկանց մոտ էլ է գրանցվել կրծքագեղձի քաղցկեղ։ Նրանից միայն 4-ին է հաջողվել հաղթահարել հիվանդությունը։
Վերջում Խաչանուշ Հակոբյանը հավելեց, որ  քաղցկեղի կանխարգելման միակ տարբերակը տարին մեկ անգամ պրոֆիլակտիկ հետազոտություններ անցնելն է։

Самой распространенной болезнью у женщин в Армении является рак груди. Об этом на встрече с журналистами 8-го июля сообщила исполнительный директор фонда «Армяно-американский центр здоровья » Хачануш Акопян. Она отметила, что самое большое количество случаев зарегистрировано в Гехаркуникской области.
«Там рост действительно большой. Мы это связываем с тем, что большая часть мужчин области выезжает на заработки. Рак - это болезнь, большей частью связанная с образом жизни женщины. У женщин, проживающих в сельской местности, очень тяжелый быт. Они вообще забывают о своей личной, сексуальной жизни, что очень важно в этом случае», - сказала Акопян.
По словам директора центра, причины рака неизвестны, в противном случае он был бы излечим. Большое значение имеют стрессы, нездоровый образ жизни, а также состояние экологии.
Хачануш Акопян опровергла сведения о том, что Армения по показателю рака груди занимает первое место. Она представила статистические данные центра, согласно которым в течение 13 лет в центре обследовалось 196 тыс. человек, у 6000 из которых был обнаружен рак груди на 3-ей и 4-ой стадии болезни, а у 2000 больных – на раннем этапе развития.
Она также отметила, что за тот же период времени эта болезнь была обнаружена у 48 девочек до 29 лет.
Интересно, что в Армении рак груди был обнаружен у 11 мужчин . Из них только 4 удалось победить болезнь.
В конце Хачануш Акопян добавила, что единственным вариантом профилактики раковых опухолей является прохождение регулярное обследования один раз год.