Չինաստանից Հայաստան մանկական սնունդ չի ներկրվում, ինչպես որ չի ներկրվում բացարձակապես ոչ մի տեսակի սննդամթերք. այդ հարցը շատ խիստ է դրված։ Այս մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտարարեց Հայաստանի Հանրապետության գյուղատնտեսության նախարարության սննդամթերքի անվտանգության եւ անասնաբուժական պետական տեսչության պետ Գրիշա Բաղյանը՝ խոսելով Չինաստանում հայտնաբերված, մելամինի թույլատրելի չափաբաժինն ավելի քան 500 անգամ գերազանցող մանկական սնունդի մասին։
Նրա խոսքով, Չինաստանից ցանկացած տեսակի սննդամթերքի Հայաստան ներկրման արգելքը պայմանավորված է այդ երկրում առկա համաճարակային իրավիճակներով։ «Մենք արգելել ենք կենդանական ծագման մթերքների ներկրումը, որովհետեւ Չինաստանում համաճարակների բռնկման վտանգը շատ մեծ է, իրավիճակը՝ անկայուն»,- նշեց Բաղյանը։
Գյուղատնտեսության նախարարության սննդային անվտանգության տեսչության սահմանային հսկիչ կետերի համակարգման բաժնի պետ Ալեքսան Ալեքսանյանն էլ իր հերթին ավելացրեց, որ մանկական սնունդ Հայաստանը ներկրում է Գերմանիայից, Նիդեռլանդներից, Հունգարիայից, Շվեյցարիայից եւ Ավստրիայից։ Հարցին, թե բոլոր այդ երկրներից ներմուծվող մանկական սննդի տեսակները որքանո՞վ են համապատասխանում միջազգային չափանիշներին եւ ի՞նչ հաճախականությամբ են փորձաքննություն անցնում, Ալեքսանյանը նկատեց, որ ստուգումներն իրականացվում են սննդային անվտանգության տեսչության համապատասխան լաբորատորիաներում։ «Մանկական սնդդի վերջին խմբաքանակը հանրապետություն է ներկրվել հունիսի 7-ին՝ Գերմանիայից, ընդ որում՝ արտակարգ որակի»,- հավաստիացրեց սննդային հսկիչ կետերի համակարգման բաժնի պետը։
Նշենք, որ Չինաստանում կրկին մելամինի մեծ պարունակությամբ մանկական սնունդ է հայտնաբերվել։ Սա 2008-ից ի վեր երրորդ «մելամինային սկանդալն է» այդ երկրում։

Из Китая в Армению не ввозится детское питание, как и питание любой другой категории, и этот вопрос поставлен очень жестко. Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am заявил начальник государственной инспекции пищевой безопасности и ветеринарии министерства сельского хозяйства Армении Гриша Багян, комментируя факт выявления в Китае в детском питании меламина, который в 500 раз превышает предельно допустимую концентрацию (ПДК). По словам Багяна, запрет на ввоз любой пищевой продукции из Китая обусловлен эпидемической ситуацией в этой стране. «Мы запретили импорт пищи животного происхождения, потому что в Китае очень высока вероятность возгорания эпидемий и нестабильная ситуация в целом», - отметил Багян.
В свою очередь начальник отделения систематизации пограничных контрольных пунктов государственной инспекции пищевой безопасности и ветеринарии министерства сельского хозяйства Алексан Алексанян добавил, что детское питание в Армению ввозится из Германии, Венгрии, Швейцарии, Австрии и Нидерландов. На вопрос о том, насколько соответствует ввозимое из этих стран питание международным стандартам и с какой периодичностью проходят экспертизы, Алексанян ответил, что проверки проводятся в соответствующих лабораториях инспекции пищевой безопасности. «Последняя партия была ввезена в Армению 7 июля из Германии, при чем это была пища исключительно высокого качества», - заверил начальник отделения систематизации пограничных контрольных пунктов государственной инспекции пищевой безопасности и ветеринарии министерства сельского хозяйства.
Отметим, что в Китае вновь обнаружено детское питание с высокой концентрацией меламина. Это уже третий меламиновый скандал с 2008 г.