Հրանտ Դինքի սպանության գործով հուլիսի 12-ի հերթական դատալսմանը որպես վկա հանդես եկող կալանքի տակ գտնվող նախկին ոստիկանը մարդասպան Օգյուն Սամաստի վերաբերյալ իրարամերժ վկայություններ է տվել։
Կալանքի տակ գտնվող նախկին ոստիկան Ջավիթ Քըլըչը նշել է, որ Հրանտ Դինքի սպանության օրը Օգյուն Սամաստը մոտ 2,5 ժամ իրենց ինտերնետ ակումբում MSN-ի միջոցով 5-6 հոգու հետ է շփվել։ «Սակայն, ու՞մ հետ էր զրուցում չգիտեմ։ Ինտերնետ ակումբից նրա դուրս գալուց հետո կրակոց լսվեց։ Պատուհանից նայեցի եւ տեսա, որ Սամաստը վազում է՝ բղավելով, թե ինչ որ մեկին է սպանել»,-նշել է Ջավիթ Քըլըչը՝ ավելացնելով, որ սպանությունից հետո իրենց ինտերնետ ակումբ են մտել ոստիկանության ահաբեկչության դեմ պայքարի բաժնի աշխատակիցները, եւ Սամաստի օգտագործած համակարգչից դուրս են բերել բոլոր տվյալները, սակայն դրանք տեղ չեն գտել Դինքի սպանության գործով ընթացող դատավարությանը։
Դատականի նիստը վարող դատավորը հիշեցրել է, թե Ջավիթ Քըլըչը Դինքի սպանությունից հետո իր տված վկայության ժամանակ հայտնել էր, թե Սամաստը իրենց ինտերնետ ակումբ ընդհանրապես չի մտել, իսկ ինքը Սամաստին չի էլ ճանաչում, ինչին Քըլըչը խուսափել է պատասխանել՝ ասելով, թե չէր հիշում։
Դատական նիստի ընթացքում դատարանի դիմաց Դինքի սպանության բացահայտումը պարտակելու փորձի դեմ բողոքի միջոցառում էին կազմակերպել իրենց «Հրանտի ընկերներ» կոչող 100-ից ավել անձիք։ Խմբի անունից ելույթ ունեցած Բյուլենթ Այդընը նշել է, որ իրենք այսուհետ փոխում են իրենց «Արդարության համար, Հրանտի համար» կարգախոսը՝ «Հրանտի համար, Հրանտի համար» կարգախոսով։
Իսկ Հրանտի ընկեր Հայկո Բաղդատը հավաքվածների առաջ ընթերցել է Հրանտ Դինքի՝ վերջին անգամ իրեն գրածը. «2007-ը ինձ համար դժվար տարի է լինելու։ Իմ հանդեպ դատական գործընթացները շարունակվելու են, եւ դեռ նորերն են սկսելու։ Ո՞վ գիտի, թե ինչպիսի անարդարությունների եմ դեմ առ դեմ հայտնվելու։ Այո, ինձ տեսնում եմ աղավնու հոգու անհանգստության մեջ, բայց գիտեմ, որ այս երկրում մարդիկ աղավնիներին ձեռք չեն տալիս։ Աղավնիները նունիսկ քաղաքի բանուկ մասերում՝ մարդկանց ամբոխների մեջ շարունակում են իրենց կյանքը։ Այո, մի քիչ վախենալով, բայց այդքան էլ ազատ»։
Նշենք, որ Ստամբուլահայ լրագրող, «Ակոս» պարբերականի գլխավոր խմբագիր Հրանտ Դինքը սպանվել է 2007-ի հունվարի 19-ին՝ «Ակոս»-ի խմբագրության դիմաց։ 3,5 տարի տեւող դատական գործընթացը դեռեւ չի տվել կարեւոր հարցերի պատասխանը։
Իրենց հերթին Դինքի ընտանիքի փաստաբանները հուլիսի 12-ին տեղի ունեցած հերթական դատավարությունից առաջ նշել էին, որ թուրքական իշխանությունները զինվորական թեւի հետ համաձայնեցված կերպով ցանկանում են թաքցնել սպանության հիմնական մեղավորներին եւ փակել գործը։

The former policeman, one of the witnesses in the Hrant Dink murder case, gave contradictory evidence about Ogun Samast at the July 12 court sitting.
One of the arrestees, Cavit Kılıc, said that on the murder day Ogun Samast talked to five or six persons by means of MSN for two hours and a half. However, he could not name the persons.
After Samast left the Internet club a shot was heard. Kılıc looked out of the window to see Samast running away and crying he had killed someone.
According to him, after the murder policemen entered the Internet club and removed all the information from the computer. The information, however, was not provided to the court.
The judge reminded the attendees that after Dink’s murder Cavit Kılıç told the police that Samast had not entered the Internet club at all, he was not acquainted with Samast. In response, Kılıç said he did not remember.
A 100-member group of Dink’s friends gathered in front of the court and held an action of protest against attempts to conceal the facts about Hrant Dink’s murder. One of the participants, Bulent Aydin, pointed out that their slogan “For Justice, for Hrant” has been renamed “For Hrant, for Hrant.”
One of Hrant Dink’s friends, Hyako Bagdat, read out Dink’s last message addressed to him. Dink expected the year 2007 to be a difficult one for him. He did not know what injustice he was to suffer.
Hrant Dink was murdered on January 19, 2007. The trial has not yet found answers to the key questions.
The lawyers of Hrant Dink’s family stated on July 12 that the Turkish authorities and military are trying to conceal the murderers and get the case dismissed.