Անցած շաբաթվա ընթացքում նախահարձակ ադրբեջանական կողմը` ղարաբաղյան ուժերի կողմից ձեռնարկված կանխարգելիչ գործողությունների արդյունքում տվել է առնվազն 14 զոհ, 20-ից ավելի վիրավոր, շարքից հանվել է մեկ հրամանատարական եւ զինվորներ տեղափոխող «Սադկո» տիպի մեկ մարդատար ավտոմեքենա: Այս մասին հայտնում է ԼՂՀ ՊԲ մամուլի ծառայությունը:
Համաձայն ՊԲ օպերատիվ տվյալների, անցած շաբաթվա ընթացքում ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում հակառակորդը հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտել է շուրջ 1800 անգամ` հայկական դիրքերի ուղղությամբ արձակելով  ավելի քան 20000 կրակոց: Նույն ժամանակահատվածում ադրբեջանական բանակի հատուկ նշանակության ստորաբաժանումները շփման գծի տարբեր հատվածներում ձեռնարկել են երկու տասնյակից ավելի հետախուզադիվերսիոն ներթափանցման փորձեր, որոնք  հանդիպելով հայ դիրքապահների կուռ պաշտպանությանը, կորուստներ կրելով հետ են շպրտվել իրենց ելման դիրքերը:
Հարկ է ընդգծել, որ չնայած ադրբեջանական կողմը այդ երկրի նախագահի 2014թ. սեպտեմբերի 24-ի «Հայաստանի Հանրապետության եւ Ադրբեջանի Հանրապետության զորքերի շփման գծում անվտանգության մի շարք կանոնների վերաբերյալ» հրամանագրից հետո լիովին կասեցրել է սեփական զինուժին վերաբերող ցանկացած բացասական, առավել եւս` շփման գծում ձախողումներին վերաբերող տեղեկատվության հրապարակումը, այնուամենայնիվ ՊԲ-ի տրամադրության տակ եղած միջոցների կիրառմամբ պարզվել է, որ նշված ժամանակահատվածում նախահարձակ հակառակորդը` ղարաբաղյան ուժերի կողմից ձեռնարկված կանխարգելիչ գործողությունների արդյունքում տվել է առնվազն 14 զոհ, 20-ից ավելի վիրավոր, շարքից հանվել է մեկ հրամանատարական եւ զինվորներ տեղափոխող «Սադկո» տիպի մեկ մարդատար ավտոմեքենա:
ՊԲ-ն շփման գծի ողջ երկայնքով ոչ միայն վստահորեն կատարում է իր առջեւ դրված մարտական խնդիրը, այլեւ ըստ անհրաժեշտության ձեռնարկում է օպերատիվ մարտավարական նշանակության պատժիչ գործողություններ եւ ճնշում հակառակորդի դրսեւորած ակտիվությունը:

STEPANAKERT. – As a result of the preventive actions taken by the Nagorno-Karabakh forces within the passing week, the aggressive Azerbaijani side has suffered at least fourteen casualties and over twenty wounded. In addition, an Azerbaijani command motor vehicle and a soldier-carrying motor vehicle were rendered non-operational.
The Nagorno-Karabakh Republic (NKR) Defense Army press service informed about the abovementioned.
According to the Defense Army operative data, the adversary violated the ceasefire on the Line of Contact between the Karabakh-Azerbaijani opposing forces around 1,800 times in the passing week. During this time, it fired more than 20,000 shots in the direction of Armenian military positions.
Also in the same period, the special divisions of the Azerbaijani army launched over two dozen sabotage and intelligence-gathering infiltration attempts at different sectors of the Line of Contact. But these divisions stumbled upon the solid defense by the Armenian military positions, and as a result, they were driven back to their initial positions while suffering casualties in the process.
The NKR Defense Army confidently fulfills its military task along the entire length of the Line of Contact, takes punitive tactical operational actions as needed, and quells the “activeness” by the adversary.