Հայաստանում ժողովրդավարության հարցերը շարունակում են մնալ ակտիվ մտահոգության առիթ Եվրոպայի Խորհրդի, մասնավորապես ԵԽ Խորհրդարանական վեհաժողովի համար: Այդ մասին գրել է Եվրոպայի Խորհրդի գլխավոր քարտուղար Թորբյորն Յագլանդը՝ պատասխանելով Հայաստանի առաջին նախագահ Լեւոն Տեր-Պետրոսյանի՝ մարտի 16-ին ուղարկված նամակին:
«Ինչպես գիտեք, ԵԽԽՎ 1677 (2009) բանաձեւի ընդունումից հետո էլ Հայաստանը շարունակում է մնալ Խորհրդարանական վեհաժողովի մոնիտորինգի ընթացակարգերի ներքո: Հետեւաբար կարող եք վստահ լինել, որ Վեհաժողովի հետաքրքրությունը բարձր է լինելու, հատկապես այն հարցով, թե երկարաժամկետ կտրվածքով ինչպես է Հայաստանը հաղթահարում քաղաքական ճգնաժամը եւ 2008 մարտի իրադարձությունների հետեւանքները»,- նշել է Յագլանդը եւ հավելել, որ «իր սեփական յուրահատուկ մոնիտորինգային ընթացակարգերով  (Մոնիտորինգի Ագոյի խումբ) ԵԽ Նախարարների կոմիտեն շարունակում է իր ակտիվ հետաքրքրվածությունը Հայաստանով, ապահովելու համար լավագույն հնարավոր շրջանակը ԵԽ առջեւ Հայաստանի կողմից ստանձնած պարտավորությունների կատարման համար»:
Ըստ ԵԽ նախագահի՝ «Եվրոպայի խորհուրդը մշտապես հստակորեն ցուցադրել է իր ցանկությունը համագործակցել իշխանությունների հետ օժանդակելու վերջիններիս օրենսդրական, վարչական եւ իրավական հարցերու` պաշտպանելու համար, այլ հարցերի հետ մեկտեղ եւ հիմնվելով նաեւ սեփական մոնիտորինգային մեխանիզմների հանձնարարականների վրա, խոսքի եւ լրատվամիջոցների ազատությունը, հավաքների ազատությունը»:
Յագլանդը վստահեցրել է Հայաստանի առաջին նախագահին, որ Եվրոպայի Խորհուրդը հավատարիմ է մնում օրենքի իշխանության նկատմամբ ամբողջական հարգանքը եւ Հայաստանի բոլոր քաղաքացիների մարդու իրավունքները ապահովելու պարտավորությանը:

Вопросы демократии Армении остаются для Совета Европы, в частности, для Парламентской ассамблеи, поводом для серьезного беспокойства. Об этом сказано в ответном письме Генсекретаря Совета Европы Торбьерна Ягланда первому президенту Армении Левону Тер-Петросяну, который 16 марта обратился к нему с письменным посланием.
«Как знаете, после принятия резолюции N1677 (2009) Армения продолжает оставаться в центре внимания Парламентской ассамблеи Совета Европы, следовательно, можете быть уверены, что интерес ассамблеи не будет угасать, особенно к процессу преодоления Арменией последствий политического кризиса 2008 г», - говорится в письме. По словам Ягланда, Совет Европы всегда четко выражал желание сотрудничать с властями и содействовать решению законодательных, управленческих и юридических вопросов, а также, основываясь на собственных задачах мониторинга, защищать свободу слова, свободу СМИ и свободу волеизъявления.
Ягланд заверил Тер-Петросяна в том, что Совет Европы остается приверженным своим принципам, в частности, в деле уважения верховенства закона и защиты прав всех граждан Армении.
Акция в Ереване против односторонних уступок: Граждане перекрыли перекресток проспекта Саят-Новы и улицы Алека Манукяна