Շվեյցարական HSBC բանկում Գարեգին Բ-ի անունով հաշիվը բացվել է Գարեգին Ա-ի օրոք՝ անհատ բարերարի կողմից, եւ նրա մահվանից հետո հաշվեհամարը ըստ կարգի անվանափոխվել է Գարեգին Բ-ի անունով: Այս մասին այսօր՝ փետրվարի 11-ին, լրագրողների ասաց Մայր աթոռի տեղեկատվական համակարգի տնօրեն Տեր Վահրամ քահանա Մելիքյանը՝ նշելով, որ կաթողիկոսի մահվանից հետո այն կփոխվի նրա հաջորդի անունով։
Նրա խոսքով՝ առաջինը այդ հաշիվը ունեցել է Վազգեն 1-ինը,  բայց քանի որ այն ժամանակ բանկային օրենքներով հաշվեհամարը չէր կարող գրանցվել եկեղեցու անունով, հաշիվը բացվել է կաթողիկոսի անունով, որի գումարն ավելի ուշ փոխանցվել է Գարեգին Ա-ի հաշվեհամարին։
«Հաշվի վրայի 1 մլն 100 հազար դոլարից 1 մլն անձեռնմխելի գումար է, իսկ 100 հազարն այն շահույթներն են, որոնք գոյացել են։ Միայն շահույթը կարող է ինչ-որ նպատակներով օգտագործվել: Հաշվեհամարը գաղտնազերծվել է, անձնական հաշիվ չէ, ուղղակի այդ հաշվեհամարը տնօրինելու իրավունք ունի Առաքելական Սուրբ եկեղեցու հոգեւոր առաջնորդը, որն այս պահին Գարեգին Բ կաթողիկոսն է: Եվ տնօրինումները կատարվում են նրա ստորագրությամբ եւ գիտությամբ»,- ասաց Տեր Վահրամը՝ հրաժարվելով պատասխանել Գարեգին Բ-ի անձնական հաշիվների վերաբերյալ լրագրողների հարցին։
Տեր Վահրամը նաեւ նշեց, որ Հայ Առաքելական եկեղեցին կարգապահ հարկատու է, թեեւ որոշ հարկերի կտրվածքով այն ազատված է հարկումներից, օրինակ, գույքահարկից, քանի որ դա համարվում է ազգային հարստություն է, ոչ թե առաքելական եկեղեցուն սպասարկող անձերի սեփականություն։

Счет в швейцарском отделении банка HSBC на имя Католикоса Гарегина Второго был открыт при Гарегине Первом, со стороны частного благотворителя. После смерти Католикоса счет был переоформлен на его преемника, Гарегина Второго. Об этом заявил журналистам 11 февраля директор информационной системы Первопрестольного Святого Эчмиадзина, иерей Ваграм Меликян.
Вначале счет был открыт на Католикоса Вазгена Первого: поскольку по тогдашним законам счет на имя церкви открывать было нельзя, он был открыт на имя католикоса. «Из $1,1 млн. один миллион – неприкосновенная сумма, а 100 тысяч – доход. Использовать можно только его. Суммой распоряжаются с ведома Католикоса и за его подписью», - пояснил Ваграм Меликян. Он отказался отвечать на вопросы журналистов о личных счетах Католикоса.
«Первопрестольный святой Эчмиадзин – исполнительный налогоплательщик, хотя и освобожден от ряда налогов, например, от налога на имущество, так как религиозные постройки считаются достоянием нации, а не собственностью священников», - добавил Меликян.