Ավստրալական Նոր Հարավային Ուելսի ափերին ձկնորսը խորը ջրերում բնակվող հազվագյուտ տեսակի ձուկ՝ գոբլին-շնաձուկ է որսացել:
Ըստ Business Insider Australia-ի, շնաձկան այս տեսակը, որը նաեւ «ծովի դինոզավր» անունն է ստացել, չափազանց արտասովոր ծնոտային համակարգ ունի: Երբ շնաձկան ծնոտները բացվում են, բերանի խոռոչի հանգույցները տեղաշարժվում են եւ երախը կարծես առաջ է գալիս:
Ըստ Lifenews-ի, գիտնականները նշում են, որ քթի հատվածում գոյություն ունեցող ելուստը մեծ քանակությամբ էլեկտրազգայուն բջիջներ է պարունակում, ինչը գիշատչին հնարավորություն է տալիս խորը ջրերում մթության մեջ զգալ պոտենցիալ զոհին:
Ձկնորսի բռնած շնաձուկը փոխանցել են Սիդնեյի Ավստրալական թանգարանին, սակայն նրան կենդանի պահել, ցավոք, չի հաջողվել: Թանգարանի աշխատակիցները նշել են, որ շնաձուկն արու է, ընդ որում, համեմատաբար ոչ շատ մեծ՝ 1.26 մետր երկարությամբ: Մինչդեռ այս տեսակի երկարությունը կարող է հասնել մինչեւ 3.7 մետրի:
Ձկնորս Մայք Քելլին ասել է, որ նման շնաձկներ, թեկուզ ոչ շատ հաճախ, բայց իր ցանցում էլի են հայտնվել. «Իմ ամբողջ կյանքի ընթացքում 12 անգամ նման շնաձուկ եմ որսացել»:

Редкий вид глубоководной рыбы — акулу-домового, или, как ее еще называют, акулу-гоблина, поймал у берегов Нового Южного Уэльса в Австралии местный рыбак. Хищник случайно угодил в траловые сети, брошенные на глубину около шестисот метров, сообщает издание Business Insider Australia.
Этот вид акулы, которого также прозвали «динозавром моря», имеет крайне необычные челюсти. Когда челюсти акулы-домового размыкаются, две связки в ротовой полости выдвигаются и пасть как бы выезжает вперед.
По словам ученых, вырост на носу содержит большое количество электрочувствительных клеток, что помогает хищнику в темноте на большой глубине ощутить излучение своей потенциальной жертвы, передает Lifenews
Выловленный экземпляр отдали в Австралийский музей в Сиднее, но сохранить его живым, к сожалению, было невозможно. Однако работники музея выяснили, что пойманная акула оказалась самцом, причем сравнительно небольшим — длиной 1,26 метра, тогда как эти рыбы вырастают до 3,7 метра.
Как рассказал поймавший рыбу местный рыбак Майк Келли, акулы-домовые и раньше попадались к нему в сети, пусть и нечасто: «Я ловил их примерно 12 раз за всю свою жизнь».