Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը պետք է հիմնախնդրի կարգավորման բանակցային գործընթացի հիմնական կողմ դառնա։ Այս մասին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարել է ԼՂՀ խորհրդարանի արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Վահրամ Աթանեսյանը։
Նրա խոսքով, Հայաստանի կողմից բանակցություններ վարելը ճիշտ ձեւաչափ չէ. «Հայաստանը բանակցային գործընթացին պետք է մասնակցի որպես ԼՂՀ անվտանգության երաշխավոր»։
«Ազատ հայրենիք» խմբակցության առաջնորդ Արթուր Թովմասյանն իր հերթին հայտարարել է, որ ԼՂՀ միջազգային ճանաչումը ոչ թե կխանգարի, այլ հակառակը՝ կօգնի խաղաղ կարգավորման գործընթացին։
Նշենք, որ հուլիսի 22-ին ՄԱԿ-ի Միջազգային դատարանը հաստատել էր, որ Կոսովոյի միակողմանի հռչակումը չի խախտում միջազգային իրավունքը։

The Nagorno-Karabakh Republic (NKR) must become a principal party to the negotiations with Azerbaijan, Vahram Atanesyan, Chairman of the Foreign Relations Committee, NKR Parliament, told reporters in Stepanakert.
As regard Armenia as negotiator, it is the wrong format, he said. "Armenia must take part in the negotiations as guarantor of the NKR’s security," Atanesyan said.
Artur Tovmasyan, Chairman of the Free Homeland faction, stated that the international recognition of the NKR will contribute to a peaceful settlement of the conflict.
The ICJ ruled on July 22 that the Kosovo authorities’ decision to declare independence in 2008 did not violate international law. The ICJ verdict has no binding force. However, experts and politicians are sure the verdict will have political consequences.