Ցանցահենները կոտրել են ֆրանսիական TV5 Monde հեռուստաալիքի կայքն ու սոցցանցերի հաշիվները։ Ենթադրվում է, որ նրանք կապ ունեն արմատական «Իսլամական պետություն» խմբավորման հետ։  Հարձակումը կատարվել է ապրիլի 8-ի երեկոյան։ Ցանցահենները կոտրել են հեռուստաալիքի պաշտոնական կայքը եւ սոցցանցերի էջերը։ Facebook-ում TV5 Monde-ի էջում կարելի էր տեսնել սեւ հագուստով մարդկանց նկարներ՝ «Կիբերխալիֆայություն» եւ «Ես ԻՊ եմ» մակագրություններով։ Նրանք խոստացել են Փարիզում հունվարի 7-ին տեղի ունեցած ահաբեկչությունից հետո  Ֆրանսիային նոր հարվածներ հասցնել
Ինչպես հայտնում է ՏԱՍՍ-ը, TV5 Monde-ը աշխատանքը վերականգնել է ապրիլի 9-ին Ֆրանսիայի ժամանակով ժամը 02։50-ին։ Ընկերությունից հայտնել են, որ համակարգը լուրջ վնասվել է, քանի որ խոսքը դեռեւս նմանը չունեցող հզոր գրոհի մասին է։

Сайт и аккаунты французского телеканала TV5 Monde были взломаны хакерами, предположительно, имеющими отношение к радикальной группировке «Исламское государство».
Нападение на ресурсы TV5 Monde анонимные взломщики начали вечером 8 апреля около 22:00 по Парижу, вскрыв защиту официального сайта телеканала и его страниц в социальных сетях. Ближе к полуночи было прервано.
Некоторое время в аккаунте TV5 Monde в Facebook можно было наблюдать фотографии людей в черной одежде и арабских платках с подписью «Киберхалифат» и «Я – ИГ». Одновременно кибертеррористы заявили об ответственности «Исламского государства» за январские теракты в Париже, пообещав в скором времени преподнести Франции «новые подарки».
Как сообщает ТАСС, телеканал TV5 Monde возобновил вещание 9 апреля около 02:50 по парижскому времени. Как признал генеральный директор компании Ив Биго, «системы крайне серьезно пострадали, речь идет об атаке невиданной мощности. На полное восстановление уйдут многие часы, если не дни».