NASA-ն հաստատել է 2030-ական թվականներին Մարս տիեզերագնաց ուղարկելու մտադրությունը: Դեպի Մարս մարդու ուղեւորության նախապատրաստման հարցերին նվիրված միջազգային համաժողովի ժամանակ այս մասին հաղորդել է ԱՄՆ տիեզերական գործակալության տնօրեն Չարլզ Բոլդենը:
ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ, համաժողովը նախաձեռնել են Ջորջ Վաշինգտոնի անվան համալսարանն ու ԱՄՆ խոշորագույն տիեզերական ընկերությունները: Բոլդենի խոսքով, Մարսն ԱՄՆ-ի համար կարեւորագույն նշանակություն ունի:
«Այն, ինչ մենք կիմանանք Կարմիր մոլորակի մասին, կարող է մեզ շատ բան պատմել Երկրի պատմության եւ ապագայի մասին: Մարսի հետազոտությունը մեզ կօգնի նաեւ բացահայտել Երկրից դուրս կյանքի գոյության գաղտնիքը»,- ասել է Բոլդենը:
Նա նաեւ հավելել է, որ 2020 թվականին ծրագրվում է Mars 2020 նոր մարսագնաց կառուցել: «Այն կօգնի մեզ նախապատրաստվել Մարսի առաքելությանը»,- ամփոփել է NASA-ի ղեկավարը:

Национальное управление по аэронавтике и исследованию космического пространства США (NASA) подтвердило свое намерение отправить на Марс астронавта в 2030-х годах. Об этом сообщил директор организации Чарлз Болден на международной конференции по вопросам подготовки полета человека на Марс, организованной университетом имени Джорджа Вашингтона и крупнейшими космическими компаниями США, сообщает ТАСС.
По словам Болдена,  Марс имеет для США важнейшее значение.
«То, что мы узнаем о Красной планете, может сказать нам больше об истории и будущем нашей родной Земли. Исследование Марса также поможет нам разгадать тайну существования жизни вне Земли. Мы знаем, что когда-то на Марсе были условия, подходящие для жизни», - сказал, в частности, Болден, добавив, что в 2020 году планируется построить новый марсоход Mars 2020.