Մայիսի 7-ին նախագահ Սերժ Սարգսյանի գլխավորած պատվիրակության կազմում Վաշինգտոնում գտնվող ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը եւ ԱՄՆ առեւտրի ներկայացուցչի տեղակալ Դեն Մուլանին՝ ՀՀ Նախագահի ներկայությամբ, ստորագրեցին Հայաստանի Հանրապետության եւ Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների միջեւ Առեւտրի եւ ներդրումների շրջանակային համաձայնագիրը։
Հայաստանը եւ Միացյալ Նահանգները, ըստ փաստաթղթի, հավաստում են իրենց մտադրությունը՝ ստեղծելու բարենպաստ պայմաններ ներդրումների եւ երկու երկրների միջեւ ապրանքաշրջանառության, առեւտրի խրախուսման համար։
Նախատեսվում է ձեւավորել Առեւտրի եւ ներդրումների հայ-ամերիկյան խորհուրդ, որի հանդիպումներն անց են կացվելու առնվազն տարին մեկ անգամ։ Խորհուրդը կոչված է՝ բացահայտելու երկկողմ ներդրումների եւ առեւտրի նոր ոլորտներ եւ աշխատանքներ տանելու դրանց զարգացման ու այդ ճանապարհին հնարավոր խոչընդոտների վերացման ուղղությամբ։

Armenia and U.S. signed Trade and Investments Framework Agreement on Thursday.
Foreign Minister Edward Nalbandian who is in Washington DC within the delegation headed by President Serzh Sargsya) and Assistant United States Trade Representative Dan Mullaney, in presence of the President of the Armenia, signed Trade and Investments Framework Agreement between the Republic of Armenia and the United States of America.
By the Agreement, Armenia and the United States affirm their intention to create investment friendly environment and promotion of turnover and trade between the two states.
Creation of Armenian-American Trade and Investment Council is scheduled, that will convene at least once a year. The Council is to explore new fields of bilateral investments and trade; and conduct works on their development and elimination of possible obstacles in the way.