Նախագահ Բակո Սահակյանը մայիսի 21-ին մասնակցել է Արցախի Հանրապետության 6-րդ գումարման Ազգային ժողովի առաջին նստաշրջանի բացմանը եւ այնտեղ հանդես եկել ողջույնի խոսքով:
Նախագահը շնորհավորել է ներկաներին 6-րդ գումարման Ազգային ժողովի աշխատանքների մեկնարկի կապակցությամբ` նշելով, որ ազատ մրցակցությամբ, ժողովրդավարական սկզբունքներին համահունչ անցկացված ընտրությունները կարեւոր հիմք են հանդիսանում նոր ձեւավորված խորհրդարանի արդյունավետ աշխատանքի համար:
Բակո Սահակյանը շնորհակալություն է հայտնել 5-րդ գումարման Ազգային ժողովի պատգամավորներին՝ իրենց աշխատանքի համար`հավելելով, որ նախորդ խորհրդարանն իրականացրել է բավականին ծավալուն աշխատանք օրենսդրական դաշտում` ընդգծված դերակատարություն ունենալով մեր հանրապետության ներքին եւ արտաքին քաղաքական կյանքում:
Անդրադառնալով 6-րդ գումարման Ազգային ժողովին` երկրի ղեկավարն ընդգծել է, որ այն, լինելով մշտական հիմունքներով գործող, պրոֆեսիոնալ խորհրդարան, պատասխանատվության բարձր աստիճան է պահանջելու յուրաքանչյուր պատգամավորից: «Սպասելիքները նոր խորհրդարանից առաջին հերթին վերաբերում են օրինաստեղծ գործունեությանը: Հույս ունենք, որ նոր որակ կհաղորդվի օրենքների մշակման աշխատանքներին՝ հաշվի առնելով զարգացած երկրների փորձը եւ մեր հանրապետության առանձնահատկությունները», - իր խոսքում ընդգծել է Բակո Սահակյանը:
Նախագահը կարեւորել է նաեւ միջխորհրդարանական կապերի զարգացմանն ուղղված Ազգային ժողովի աշխատանքը` այն դիտարկելով որպես երկկողմ հարաբերությունների հաստատման եւ Արցախի միջազգային ճանաչման արդյունավետ միջոցներից մեկը:
«Ազգային ժողովի աշխատանքների արդյունավետ իրականացումը մեծապես կախված է այն քաղաքակիրթ, աշխատանքային եւ փոխադարձ հարգանքի մթնոլորտից, որը պետք է առկա լինի խորհրդարանում»,- իր ելույթում նշել է Բակո Սահակյանը: Ըստ նախագահի` նման մթնոլորտի ձեւավորումը հանդիսանում է քաղաքական մշակույթի բաղադրամասերից մեկը, իսկ մեր պետությունը, գտնվելով յուրահատուկ աշխարհաքաղաքական իրավիճակում, պետք է ամեն ինչ անի, որպեսզի ունենա բարձր եւ օրինակելի քաղաքական մշակույթ:

STEPANAKERT. – The President of the Nagorno-Karabakh Republic (NKR; Artsakh), Bako Sahakyan, on Thursday attended the opening of the first meeting of the 6th convocation NKR National Assembly (NA), and delivered welcoming remarks.
The President congratulated the attendees on the start of the activities of the new convocation NA, pointing out that the parliamentary elections held through free competition and complying with democratic principles lay an important foundation for the effective work of the new parliament.
Sahakyan expressed gratitude to the 5th convocation National Assembly deputies, adding that the previous NA had carried out quite comprehensive work in the legislative domain, playing a very visible role in the internal and external politics of Artsakh.
Speaking on the 6th convocation National Assembly, the NKR President stressed that a professional parliament will require a high-level accountability from each deputy.
“Expectations from the newly elected parliament first concern its lawmaking activity. We hope that a new impetus will be given to process of law elaboration, taking into consideration the track-record of developed countries and the peculiarities of our republic,” Sahakyan said.
The President also actualized the activity of the NKR NA in the development of interparliamentary ties, considering it among the most effective measures for establishing bilateral relations and international recognition of Artsakh.
“The effectiveness of the National Assembly’s activities is to a great extent derivative of a civilized, working climate based on mutual respect, which should be prevalent in the parliament,” Bako Sahakyan noted.
According to the President, the formation of such a climate is a component of political culture, and the NKR, being in a unique geopolitical situation, must do everything possible to acquire a high and exemplary political culture.