Հայաստանի փոքրիկ մի գյուղի դպրոցն օգնություն կստանա կալիֆորնիացի 12-ամյա սկաուտից: Ըստ «Daily Democrat»-ի, Լոս Ալտոս քաղաքի բնակիչ Ալեքս Սապպիան, որը սովորում է Սանիվեյլի միջնակարգ դպրոցի 7-րդ դասարանում, որոշել է իր սկաուտական ծրագիրն իրականացնել հայկական Ախպրաձոր գյուղի դպրոցի վերանորոգմանն աջակցության տեսքով:
Տղան ծրագրում է հուլիսին այցելել 400 բնակիչ ունեցող գյուղ, բայց մինչ այդ պետք է կամավորներ հավաքագրի եւ 8.000 դոլար՝ անհրաժեշտ նյութեր եւ դպրոցի համար դասագրքեր գնելու նպատակով: Երկու ամսվա ընթացքում, բարեգործական տարբեր միջոցառումների շնորհիվ, ինչպես նաեւ իր ընտանիքի եւ ընկերների օգնությամբ, Ալեքսն արդեն 4.000 դոլար է հավաքել:
Երբ առաջին անգամ տղան իմացել է «Hidden Road Initiative» անվանումով կազմակերպության մասին, որի նպատակը Հայաստանին օգնելն ու այն աշխարհի հետ կապելն է, սկաուտական նախագիծ էր փնտրում, որը կբավարարեր երեք պահանջի. օգնել կարիքավոր համայնքի, օգնել երեխաների եւ երկարաժամկետ արդյունքի հասնել:
«Ես երբեք չեմ կարծել, որ Հայաստան կգնամ: Պարզապես նախագիծ էի փնտրում: Իսկ հետո հանդիպեցի «Hidden Road Initiative» կազմակերպության հիմնադրի հետ: Եվ որոշեցի օգնել այդ գյուղին: Նախագիծն ինձ շատ լավը թվաց»,- նշել է 12-ամյա տղան:

Школа в небольшом селе в Армении получит помощь от 12-летнего калифорнийского ученика-бойскаута. Как пишет газета «Daily Democrat», житель города Лос-Альтос Алекс Саппия, который учится в седьмом классе в средней школе города Саннивейл, решил реализовать свой скаутский проект путем оказания помощи в ремонте школы в армянском селе Ахпрадзор.
Мальчик планирует посетить крошечную деревню с населением 400 человек в июле, но до этого он должен привлечь добровольцев и собрать 8000 долларов для покупки материалов, принадлежностей и учебников для школы. На сегодняшний день Алекс собрал около 4000 долларов в течение двух месяцев с помощью различных благотворительных акций, а также при помощи семьи и друзей.
Когда его спросили, почему он выбрал этот проект, Алекс ответил: «Думаю, выбрал данный проект потому, что это место действительно нуждается в помощи. Здесь у нас люди в основном могут получить все, что хотят, но там они изолированы и не могут получить то, что хотят».
Когда бойскаут впервые услышал о некоммерческой организации под названием «Hidden Road Initiative», цель которой – помогать Армении и связывать ее с остальным миром, он как раз искал скаутский проект, который удовлетворял бы трем условиям: помочь нуждающейся общине, помочь детям и достичь долгосрочного результата.
«Я никогда не ожидал, что поеду в Армению. Я просто искал проект. А потом встретился с основателем этой некоммерческой организации «Hidden Road Initiative». И я решил помочь этому селу. Проект мне показался хорошим», – отметил 12-летний мальчик.