Հայաստանի փոքրիկ մի գյուղի դպրոցն օգնություն կստանա կալիֆորնիացի 12-ամյա սկաուտից: Ըստ «Daily Democrat»-ի, Լոս Ալտոս քաղաքի բնակիչ Ալեքս Սապպիան, որը սովորում է Սանիվեյլի միջնակարգ դպրոցի 7-րդ դասարանում, որոշել է իր սկաուտական ծրագիրն իրականացնել հայկական Ախպրաձոր գյուղի դպրոցի վերանորոգմանն աջակցության տեսքով:
Տղան ծրագրում է հուլիսին այցելել 400 բնակիչ ունեցող գյուղ, բայց մինչ այդ պետք է կամավորներ հավաքագրի եւ 8.000 դոլար՝ անհրաժեշտ նյութեր եւ դպրոցի համար դասագրքեր գնելու նպատակով: Երկու ամսվա ընթացքում, բարեգործական տարբեր միջոցառումների շնորհիվ, ինչպես նաեւ իր ընտանիքի եւ ընկերների օգնությամբ, Ալեքսն արդեն 4.000 դոլար է հավաքել:
Երբ առաջին անգամ տղան իմացել է «Hidden Road Initiative» անվանումով կազմակերպության մասին, որի նպատակը Հայաստանին օգնելն ու այն աշխարհի հետ կապելն է, սկաուտական նախագիծ էր փնտրում, որը կբավարարեր երեք պահանջի. օգնել կարիքավոր համայնքի, օգնել երեխաների եւ երկարաժամկետ արդյունքի հասնել:
«Ես երբեք չեմ կարծել, որ Հայաստան կգնամ: Պարզապես նախագիծ էի փնտրում: Իսկ հետո հանդիպեցի «Hidden Road Initiative» կազմակերպության հիմնադրի հետ: Եվ որոշեցի օգնել այդ գյուղին: Նախագիծն ինձ շատ լավը թվաց»,- նշել է 12-ամյա տղան:

A school attended by children in a small village in Armenia will receive some aid from a California (USA) Boy Scout, reported the Daily Democrat.
Alex Suppiah, 12, has chosen to focus his Eagle Scout project on helping to rebuild the school in Armenia’s Akhpradzor village.
Alex, a Los Altos resident who is in the seventh grade at Summit Denali Middle School in Sunnyvale, is a member of Boy Scout troop 75.
His plan is to visit the tiny village of 400 people in July, but he first needs to gather volunteers and raise $8,000 for materials, supplies and textbooks for the school.
So far, Alex has raised approximately $4,000 in two months through various fundraisers and with help from family and friends.
Alex had heard about a nonprofit organization called Hidden Road Initiative, which according to its website aims “to connect roads and bridge issues between the people of Armenia and the rest of the world.”
At the time, Alex was looking for an Eagle Scout project that satisfied three specific goals: helping a community that needs things instead of wants things, helping children and making a long-term impact.
“I never really expected to go to Armenia so I was just looking for a project, and then I met the founder of this nonprofit called Hidden Road Initiative,” he said. “I decided that I would help this village out. I felt that it was a good project for what I wanted to do.”