Financial Times-ի «ԵՄ-ն արեւելյան պետություններին սերտ կապեր է առաջարկում, բայց զգույշ» վերնագրով հոդվածում ասված է. «ԵՄ-ն թարմացրեց ԽՍՀՄ նախկին 6 հանրապետությունների հետ կապերը ամրապնդելու մասին իր խոստումները, սակայն դա արեց զգույշ, առանց ապագա անդամակցության խոստումների, ինչը կարող էր առաջ բերել Մոսկվայի զայրույթը»:
The Wall Street Journal-ը նշում է, որ արեւելաեվրոպական երկրների հարաբերությունների լարվածությունը դուրս լողաց ԵՄ գագաթնաժողովի ժամանակ: «Եվրոպայի արեւելյան հարեւանների միջեւ լարվածությունը ուրբաթ դուրս լողաց՝ ստվեր գցելով նախկին ԽՍՀՄ 6 անդամների եւ ԵՄ-ի միջեւ տնտեսական եւ քաղաքական կապերի խորացման վրա»,- գրում է թերթը:
Reuters-ը գրում է, որ Եվրամիությունը եւ նախկին խորհրդային 6 երկրները, մեկ աչքով նայելով Ռուսաստաին, փակեցին իրենց տարաձայնությունները, որպեսզի թարմացնեն խաղաղության եւ անվտանգության համագործակցության մասին իրենց խոստումները: «Չնայած ԵՄ որոշ առաջնորդների համակրանքին՝ հատկապես արեւելքում ԵՄ խոշոր պետությունները զգուշանում են 2 բանից՝ սադրել Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինին եւ ծանրաբեռնել ԵՄ-ն աղքատ եւ անկայուն անդամներով»,- ասված է հոդվածում:
The New York Times-ը գրում է. «Բրիտանայի վարչապետ Դեւիդ Քեմերոնը հայտնվեց մի քանի ժամ ուշացումով, սակայն միակ մարդը, ով բացակա էր եւ ով իրոք նշանակություն ուներ եւ ով հետապնդում էր մասնակիցներին երկօրյա հանդիպման ընթացքում, Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինն էր, ում անգամ չէին էլ հրավիրել»:
Deutsche Welle-ն ընդգծում է, որ ԵՄ-ն եւ արեւելյան գործընկերները զբաղված էին Ռուսաստանի նկատմամբ նուրբ հավասարակշռություն պահպանելով: «Արեւելյան գործընկերության» 4-րդ գագաթնաժողովը ավարտեց նրանքով, որ արեւմտյան բլոկը եւ նրա արեւելյան հարեւանները հաստատեցին համագործակցության շուրջ իրենց խոստումները: Այդուհանդերձ գագաթնաժողովը նաեւ ի ցույց դրեց Մոսկվայի հետ հարաբերությունների հարցով լարվածությունը»,- նշվում է հոդվածում:
Politico-ի եվրոպական հրակատարակության մեջ «Արեւելյան գործընկերության» գագաթնաժողովը» ոչնչով չտպավորեց վերնագրով հոդված է լույս տեսեսել: «Երեք նախկին խորհրդային երկրները, որոնք ԵՄ-ի հետ առավել սերտ կապերի հույսեր ունեին, վերջին գագաթնաժողովում շատ բան չստացան: Գագաթնաժողովից առաջ սպասումները բավական փոքր էին, իսկ հանդիպման ավարտին դրա ոչ հավակնոտ բնույթը հաստատվեց»,- գրում է պարբերականը:
Bloomberg View-ի «Արեւելյան Եվրոպայի հանդեպ ԵՄ ցինիկ պլանը» հոդվածում ասվում է. «ԵՄ-ն չի կարող շատ բան առաջարկել նախկին խորհրդային 6 պետություններին: Այդուհանդերձ դրանցից 3-ը՝ Վրաստանը, Մոլդովան եւ Ուկրաինան, չեն պատրաստվում հրաժարվել Եվրոպային մերձենալու իրենց ջանքերից, քանի որ դրա այլընտրանքը շատ ավելի վատ է. ընտրել Վլադիմիր Պուտինի Ռուսաստանը: Մյուս երեք պետությունները՝ Հայաստանը, Ադրբեջանը եւ Բելառուսը, այնսպես թե այնպես Եվրոպայից շատ բան չեն ակնկալում»:
Բրիտանական The Guardian-ը գրում է, որ ԵՄ գագաթնաժողովում խոստացել են 1.8 մլրդ եվրո տրամադրել Ուկրաինային, սակայն Ռուսաստանը «սենյակում փիղ է մնում»: «Ռիգայում եվրոպացի առաջնորդներին մեղադրում են այն բանի համար, որ նրանք «Արեւելյան գործընկերության» երկրների բարեփոխումներ են սպասում՝ փոխարենը շատ քիչ բան առաջարկելով, իսկ Կրեմլը գումար է տալիս շատ ավելի քիչ պայմաններով»,- ասված է հոդվածում:
«ՌԻԱ Նովոստի»-ն հոդված էր հրապարակել «Արեւելյան գործընկերությունը» տեղափոխվեց հեռանկար» վերնագրով: «Եվրամիությունը Ռիգայի գագաթնաժողովում «Արեւելյան գործընկերության» անդամների հետ հարաբերությունները խորացնելու օգտին արտահայտվեց: Ամփոփ հռչակագրում գագաթնաժողովի մասնակիցները հաստատեցին ԵՄ-ի եւ 6 նախկին խորհրդային երկրերի միջեւ խորը համագործակցության զարգացման կարեւորությունը»: Նախաբանից հետո բացատրություն էր գալիս. գործընկերությունը տարբերակված է լիելու: Ընդ որում Մոլդովան չստացավ ԵՄ-ին մոտ ապագայում անդամակցելու հնարավորության հաստատումը: Իսկ Վրաստանի եւ Ուկրաինայի համար հաստատվեցին միայն «եվրոպական հեռանկարները»՝ առանց վիզղային ռեժիմը հանելու ժամկետների հստակ ձեւակերպումների»,- գրում է գործակալությունը:
RBK-ն նշում է, որ Ղրիմի հարցով տարաձայնությունները չխանգարեցին «Արեւելյան գործընկերությանը» բոլորին բավարարող հռչակագիր ընդունել: «Մասնակիցները հանդիպումն անվանեցին «պատերազմական ժամանակաշրջանի գագաթնաժողով» եւ մատնանշեցին 2013թ. Վիլնյուիս գագաթնաժողովից հետո տեղի ունեցած արմատական փոփոխությունները՝ նկատի ունենալով Ուկրաինայում պատերազմական գործողություններն ու Ղրիմի կարգավիճակի փոփոխությունը»,- նշված է հոդվածում:

В статье «Financial Times» под заголовком «ЕС предлагает более тесные связи с восточными государствами – но осторожно» говорится: «ЕС обновил свои обеты по укреплению связей с шестью бывшими советскими республиками, но сделал это с осторожностью, без каких-либо новых обязательств в отношении будущего членства, что могло бы взволновать Москву».
«The Wall Street Journal» отмечает, что напряженность в отношениях восточноевропейских стран всплыла на поверхность на саммите ЕС. «Напряженность между восточными соседями Европы всплыла в пятницу, бросив тень сомнения на флагманскую инициативу Европейского союза по углублению экономических и политических связей с шестью бывшими советскими республиками», – подчеркивается в статье.
Агентство Reuters отмечает, что Европейский союз и шесть бывших советских соседей, смотря одним глазом на Россию, залатали свои разногласия, чтобы обновить свои обеты относительно сотрудничества в интересах мира и безопасности. «Несмотря на симпатию со стороны некоторых лидеров ЕС, особенно на востоке, которые призывали к более твердым обязательствам с целью привести наиболее прозападные государства в блок, крупные державы ЕС опасаются двух вещей: провоцировать президента России Владимира Путина и обременять Союз бедными и нестабильными новыми членами», – говорится в статье.
«The New York Times» пишет: «Британский премьер-министр Дэвид Кэмерон явился на несколько часов позже, однако одним из отсутствовавших, кто действительно имел значение и кто преследовал участников обсуждений в ходе двухдневной встречи лидеров из Европы и бывших советских республик, был президент России Владимир Путин, который даже не был приглашен».
«Deutsche Welle» подчеркивает, что ЕС и восточные партнеры занимались тонкой эквилибристикой в связи с Россией. «Четвертый саммит «Восточного партнерства» ЕС завершился тем, что западный блок и его восточные соседи подтвердили свои обеты о сотрудничестве. Тем не менее, саммит также выявил напряженность по поводу отношений с Москвой», – отмечается в статье.
В европейском издании «Politico» опубликована статья под заголовком «Саммит «Восточного партнерства» не впечатлил». «Три бывшие советские республики, надеющиеся на гораздо более тесные связи с ЕС, получили немного на последнем саммите «Восточного партнерства». Ожидания были довольно низкими перед саммитом «Восточного партнерства», а к концу не амбициозный характер встречи подтвердился», – пишет издание.
В статье в «Bloomberg View» под заголовком «Циничный план ЕС по использованию Восточной Европы» говорится: «Европейский союз не может много предложить шести бывшим советским республикам на востоке. Тем не менее, три из партнерских стран – Грузия, Молдова и Украина – не собираются отказываться от своих усилий стать ближе к Европе, потому что альтернатива еще хуже: выбрать Россию Владимира Путина. Другие три – Армения, Азербайджан и Беларусь – так или иначе, не ожидают многого от Европы».
Британская «The Guardian» пишет, что на саммите ЕС обещано предоставить 1,8 млрд. евро Украине, однако Россия остается «слоном в комнате». «Европейских лидеров в Риге обвиняют в том, что они ожидают реформ от стран «Восточного партнерства» в обмен на малое, а Кремль предлагает деньги с меньшими условиями», – отмечается в статье.
РИА Новости опубликовало статью под заголовком «Восточное партнерство ушло в перспективу». «Евросоюз на саммите в Риге высказался за «развитие и углубление» отношений со странами-членами «Восточного партнерства». В итоговой декларации участники саммита подтвердили важность «развития глубокой кооперации» между ЕС и шестью государствами программы – Белоруссией, Украиной, Молдавией, Грузией, Азербайджаном и Арменией. За преамбулой следовало разъяснение: партнерство это будет дифференцированным. При этом Молдавия не получила подтверждения скорой возможности членства в ЕС. А для Грузии и Украины были подтверждены лишь «европейские перспективы», без четкой даты отмены визового режима с ЕС», – отмечает агентство.
РБК подчеркивает, что разногласия по Крыму не помешали саммиту «Восточного партнерства» принять устроившую всех декларацию. «Встречу ее участники называли «саммитом военного времени», указывали на особые геополитические обстоятельства, кардинально изменившиеся со времени проведения предыдущего саммита в Вильнюсе в 2013 году, подразумевая военные действия на Украине, изменение статуса Крыма», – отмечается в статье.