Financial Times-ի «ԵՄ-ն արեւելյան պետություններին սերտ կապեր է առաջարկում, բայց զգույշ» վերնագրով հոդվածում ասված է. «ԵՄ-ն թարմացրեց ԽՍՀՄ նախկին 6 հանրապետությունների հետ կապերը ամրապնդելու մասին իր խոստումները, սակայն դա արեց զգույշ, առանց ապագա անդամակցության խոստումների, ինչը կարող էր առաջ բերել Մոսկվայի զայրույթը»:
The Wall Street Journal-ը նշում է, որ արեւելաեվրոպական երկրների հարաբերությունների լարվածությունը դուրս լողաց ԵՄ գագաթնաժողովի ժամանակ: «Եվրոպայի արեւելյան հարեւանների միջեւ լարվածությունը ուրբաթ դուրս լողաց՝ ստվեր գցելով նախկին ԽՍՀՄ 6 անդամների եւ ԵՄ-ի միջեւ տնտեսական եւ քաղաքական կապերի խորացման վրա»,- գրում է թերթը:
Reuters-ը գրում է, որ Եվրամիությունը եւ նախկին խորհրդային 6 երկրները, մեկ աչքով նայելով Ռուսաստաին, փակեցին իրենց տարաձայնությունները, որպեսզի թարմացնեն խաղաղության եւ անվտանգության համագործակցության մասին իրենց խոստումները: «Չնայած ԵՄ որոշ առաջնորդների համակրանքին՝ հատկապես արեւելքում ԵՄ խոշոր պետությունները զգուշանում են 2 բանից՝ սադրել Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինին եւ ծանրաբեռնել ԵՄ-ն աղքատ եւ անկայուն անդամներով»,- ասված է հոդվածում:
The New York Times-ը գրում է. «Բրիտանայի վարչապետ Դեւիդ Քեմերոնը հայտնվեց մի քանի ժամ ուշացումով, սակայն միակ մարդը, ով բացակա էր եւ ով իրոք նշանակություն ուներ եւ ով հետապնդում էր մասնակիցներին երկօրյա հանդիպման ընթացքում, Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինն էր, ում անգամ չէին էլ հրավիրել»:
Deutsche Welle-ն ընդգծում է, որ ԵՄ-ն եւ արեւելյան գործընկերները զբաղված էին Ռուսաստանի նկատմամբ նուրբ հավասարակշռություն պահպանելով: «Արեւելյան գործընկերության» 4-րդ գագաթնաժողովը ավարտեց նրանքով, որ արեւմտյան բլոկը եւ նրա արեւելյան հարեւանները հաստատեցին համագործակցության շուրջ իրենց խոստումները: Այդուհանդերձ գագաթնաժողովը նաեւ ի ցույց դրեց Մոսկվայի հետ հարաբերությունների հարցով լարվածությունը»,- նշվում է հոդվածում:
Politico-ի եվրոպական հրակատարակության մեջ «Արեւելյան գործընկերության» գագաթնաժողովը» ոչնչով չտպավորեց վերնագրով հոդված է լույս տեսեսել: «Երեք նախկին խորհրդային երկրները, որոնք ԵՄ-ի հետ առավել սերտ կապերի հույսեր ունեին, վերջին գագաթնաժողովում շատ բան չստացան: Գագաթնաժողովից առաջ սպասումները բավական փոքր էին, իսկ հանդիպման ավարտին դրա ոչ հավակնոտ բնույթը հաստատվեց»,- գրում է պարբերականը:
Bloomberg View-ի «Արեւելյան Եվրոպայի հանդեպ ԵՄ ցինիկ պլանը» հոդվածում ասվում է. «ԵՄ-ն չի կարող շատ բան առաջարկել նախկին խորհրդային 6 պետություններին: Այդուհանդերձ դրանցից 3-ը՝ Վրաստանը, Մոլդովան եւ Ուկրաինան, չեն պատրաստվում հրաժարվել Եվրոպային մերձենալու իրենց ջանքերից, քանի որ դրա այլընտրանքը շատ ավելի վատ է. ընտրել Վլադիմիր Պուտինի Ռուսաստանը: Մյուս երեք պետությունները՝ Հայաստանը, Ադրբեջանը եւ Բելառուսը, այնսպես թե այնպես Եվրոպայից շատ բան չեն ակնկալում»:
Բրիտանական The Guardian-ը գրում է, որ ԵՄ գագաթնաժողովում խոստացել են 1.8 մլրդ եվրո տրամադրել Ուկրաինային, սակայն Ռուսաստանը «սենյակում փիղ է մնում»: «Ռիգայում եվրոպացի առաջնորդներին մեղադրում են այն բանի համար, որ նրանք «Արեւելյան գործընկերության» երկրների բարեփոխումներ են սպասում՝ փոխարենը շատ քիչ բան առաջարկելով, իսկ Կրեմլը գումար է տալիս շատ ավելի քիչ պայմաններով»,- ասված է հոդվածում:
«ՌԻԱ Նովոստի»-ն հոդված էր հրապարակել «Արեւելյան գործընկերությունը» տեղափոխվեց հեռանկար» վերնագրով: «Եվրամիությունը Ռիգայի գագաթնաժողովում «Արեւելյան գործընկերության» անդամների հետ հարաբերությունները խորացնելու օգտին արտահայտվեց: Ամփոփ հռչակագրում գագաթնաժողովի մասնակիցները հաստատեցին ԵՄ-ի եւ 6 նախկին խորհրդային երկրերի միջեւ խորը համագործակցության զարգացման կարեւորությունը»: Նախաբանից հետո բացատրություն էր գալիս. գործընկերությունը տարբերակված է լիելու: Ընդ որում Մոլդովան չստացավ ԵՄ-ին մոտ ապագայում անդամակցելու հնարավորության հաստատումը: Իսկ Վրաստանի եւ Ուկրաինայի համար հաստատվեցին միայն «եվրոպական հեռանկարները»՝ առանց վիզղային ռեժիմը հանելու ժամկետների հստակ ձեւակերպումների»,- գրում է գործակալությունը:
RBK-ն նշում է, որ Ղրիմի հարցով տարաձայնությունները չխանգարեցին «Արեւելյան գործընկերությանը» բոլորին բավարարող հռչակագիր ընդունել: «Մասնակիցները հանդիպումն անվանեցին «պատերազմական ժամանակաշրջանի գագաթնաժողով» եւ մատնանշեցին 2013թ. Վիլնյուիս գագաթնաժողովից հետո տեղի ունեցած արմատական փոփոխությունները՝ նկատի ունենալով Ուկրաինայում պատերազմական գործողություններն ու Ղրիմի կարգավիճակի փոփոխությունը»,- նշված է հոդվածում:

Financial Times discusses Eastern Partnership Summit under the headline ‘EU offers stronger ties to eastern nations — but cautiously.’ “The EU renewed its vows to strengthen ties with six former Soviet republics on Friday, but did it with circumspection and without offering any new pledges over future membership that would risk rattling Moscow,” the article reads.
The Wall Street Journal  writes that “Tensions among Europe’s eastern neighbors surfaced on Friday, casting doubts on the European Union’s flagship initiative to deepen economic and political ties with the six former Soviet republics.”
According to Reuters, looking over their shoulders at Russia, the European Union and six former Soviet neighbors patched up their differences to renew vows of cooperation in the interests of peace and security. “Despite sympathy from some EU leaders, especially in the east, who urged firmer commitments to eventually bringing the most pro-Western states into the bloc, the EU's big powers are wary both of provoking Russian President Vladimir Putin and of burdening the Union with impoverished and unstable new members,” the article reads.
The New York Times writes: “Prime Minister David Cameron of Britain showed up hours late, but the absentee who really mattered — and haunted all discussion during a two-day meeting of leaders from Europe and former Soviet lands — was President Vladimir V. Putin of Russia, who had not even been invited.”
Deutsche Welle notes that the EU and eastern partners were engaged in delicate balancing act over Russia. “The EU's fourth Eastern Partnership summit has wrapped up with the Western bloc and its eastern neighbors reaffirming their vows of cooperation. However, the summit also exposed strains over relations with Moscow,” the article reads.
The European newspaper Politico published an article entitled ‘Eastern Partnership summit fails to impress.’ The three ex-Soviet republics hoping for much closer ties with the EU got little out of the latest Eastern Partnership summit. Expectations were pretty low going into the Eastern Partnership summit and in the end the meeting between European Union leaders and six post-Soviet republics lived up to that unambitious standard,” the newspaper writes.
Under the headline ‘EU's Cynical Plan to Use Eastern Europe,’ Bloomberg View writes: “The European Union doesn't have much to offer to the six former Soviet republics to its east. Still, three of the partnership nations -- Georgia, Moldova and Ukraine -- aren't going to abandon their efforts to get closer to Europe, because the alternative is even worse: embracing Vladimir Putin's Russia. The other three -- Armenia, Azerbaijan and Belarus -- don't expect much from Europe, anyway.”
Referring to the Riga Summit, The Guardian writes that the EU summit pledges €1.8bn to Ukraine but Russia remains elephant in room. “European leaders in Riga [are] accused of expecting Eastern Partnership countries to bring in reforms for little in return while Kremlin offers ‘cash with fewer strings,’” the article reads.
RIA Novosti writes: “At Riga Summit the EU expressed itself in favor of ‘developing and deepening’ of relations with Eastern Partnership member-countries. In the final declaration, the Summit participants confirmed the importance of ‘developing deep cooperation’ between the EU and six countries of the program – Belarus, Ukraine, Moldova, Georgia, Azerbaijan and Armenia. The preamble was followed by a clarification: The partnership will be differentiated.”
RBK stresses that the controversies over Crimea didn’t prevent the Eastern Partnership Summit from adopting a declaration meeting everyone’s views.