Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է պաշտոնական այցով Հայաստան ժամանած Կիպրոսի Հանրապետության ազգային պաշտպանության նախարար Խրիստոֆորոս Ֆոկաիդեսին:
Սերժ Սարգսյանը ողջունել է հյուրին եւ միջպետական երկկողմ հարաբերությունների ամրապնդման տեսանկյունից կարեւորել բարձրաստիճան փոխայցելությունները: Նախագահն ընդգծել է, որ հայ ժողովուրդը շատ բարձր է գնահատում, որ ս․թ․ ապրիլի 24-ին՝ Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի ոգեկոչման արարողությանը Կիպրոսը ներկայացված էր նախագահի եւ խորհրդարանի նախագահի մակարդակով: Սերժ Սարգսյանը դա համարել է հայ ժողովրդի հանդեպ լիակատար համերաշխության ու անկեղծ բարեկամության խոսուն դրսեւորում եւ ընդգծել, որ Հայաստանում մշտապես հիշելու եւ հիշատակելու են այդ փաստը:
Զրուցակիցները երկուստեք նշել են, որ պատմականորեն ձեւավորված հայ-կիպրական բարեկամական հարաբերությունները երկար տարիների պատմություն ունեն, եւ այդ պատմությունը հայտնի է լավ էջերով: ՀՀ նախագահը եւ Կիպրոսի պաշտպանության նախարարը մեծապես կարեւորել են երկկողմ միջպետական քաղաքական երկխոսության առկա դինամիկայի պահպանումը, ինչը, նրանց համոզմամբ, հնարավորություն է տալիս մշտապես իրազեկ լինել եւ համարժեք լուծումներ տալ երկուստեք առաջնային նշանակություն ունեցող հարցերին:
Հանդիպմանն անդրադարձ է եղել նաեւ Հայաստանի եւ Կիպրոսի միջեւ ամուր հիմքերի եւ փոխադարձ վստահության մթնոլորտում ծավալվող ռազմական փոխգործակցությանն ու դրա հետագա խորացմանը: Կողմերն այս առումով ողջունելի են համարել, որ երկու երկրների միջեւ գործում է հայ-կիպրական ռազմական եւ ռազմատեխնիկական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովը։

Президент Армении Серж Саргсян принял министра национальной обороны Кипра Христофороса  Фокаидиса, прибывшего с официальным визитом в Армению.
Президент Армении приветствовал  гостя  и подчеркнул важность  взаимных визитов на высоком уровне. Армянский народ высоко ценит  участие Кипра на уровне президента и спикера парламента на церемонии памяти жертв Геноцида армян в 100-летнюю годовщину в Ереване.  Глава государства посчитал это ярким проявлением полноценной солидарности и дружбы к армянскому народу и подчеркнул,  что в Армении постоянно будут помнить и упоминать этот факт.
Собеседники  отметили,  что армяно-кипрские взаимоотношения  имеют многолетнюю историю, и эта история известна светлыми страницами. Президент Армении и  министр обороны Кипра  подчеркнули важность сохранения динамики политического диалога  двух государств, что,  по их убеждению,  дает возможность  постоянно быть в курсе  и адекватно решать вопросы, приоритетные для обеих сторон.
На встрече стороны коснулись и военного сотрудничества в атмосфере взаимного доверия и его дальнейшего углубления. В этом плане стороны приветствовали работу армяно-кипрской межправительственной комиссии по военному и военно-техническому сотрудничеству.