Չնայած այն հանգամանքին, որ երաշտի պատճառով ցորենի բերքն այս տարի Ռուսաստանում պակաս կլինի 22-27 մլն տոննայով, այդ երկիրը չի պատրաստվում նվազեցնել ցորենի արտահանման ծավալները։ Այդ մասին երեկ հայտարարել է Ռուսաստանի գյուղատնտեսության փոխնախարար Ալեքսանդր Բելյաեւը՝ ելույթ ունենալով «Հացահատիկային Սիբիր» կոնֆերանսում։ «Մենք արդեն հավաքել ենք 35,5 մլն տոննա ցորեն։ Կարծում ենք՝ Սիբիրը 18-20 մլն տոննա մեզ դեռ կտա, գումարած այն, ինչ մենք դեռ կհավաքենք Ուրալում, մինչեւ Ուրալ, Հեռավոր Արեւելքում։ Մեր կանխատեսումներով 70-75 մլն տոննա պետք է ստացվի»,- ասել է Բելյաեւը։
2009 թ. Ռուսաստանում ցորենի բերքը կազմել էր 97 մլն տոննա, իսկ արտահանումը՝ 21,4 մլն տոննա։ Բելյաեւն ասել է նաեւ, որ երաշտի պատճառով ցորենի արտահանման սահմանափակումներ չեն նախատեսվում։
Բելյաեւի այս հայտարարությունը կայունացնող ազդեցություն է թողել Փարիզի եւ Չիկագոյի բորսաներում հացահատիկի գների վրա։ Այսպես՝ Փարիզի հացահատիկային բորսայում գները նվազել են 3,9 տոկոսով՝ 1 տոննայի համար գինը 211 դոլարից իջել է մինչեւ 199,7 դոլար։ Ի դեպ՝ 211 դոլարը Եվրամիության շուկայում վերջին 24 ամիսների ամենաբարձր գինն էր։ Միայն հուլիսին ցորենի գինը Փարիզի բորսայում բարձրացավ համարյա 50 տոկոսով՝ կապված Ռուսաստանում, Ուկրաինայում եւ Ղազախստանում երաշտի հետ։ Կրակի վրա յուղ լցրեց նաեւ ԱՄՆ գյուղնախարարությունը՝ կանխատեսելով, որ Ռուսաստանում հացահատիկի բերքը այս տարի կնվազի մինչեւ 50 մլն տոննա։
Ռուսաստանը աշխարհում հացահատիկի չորրորդ խոշորագույն արտահանողն է՝ ԱՄՆ-ից, Եվրամիությունից եւ Կանադայից հետո։ Հացահատիկի համաշխարհային առեւտուրը կազմում է տարեկան 143 մլն տոննա, որից 21-22 մլն տոննան բաժին է ընկնում Ռուսաստանին։
Հիշեցնենք, որ Հայաստան ներկրվող ցորենի մեծ մասը մատակարարվում է Ռուսաստանից։ Հայաստանը տարեկան ներկրում է 300-400 հազ. տոննա ցորեն։

Несмотря на то, что в этом году из-за засухи урожай пшеницы в России будет меньше на 22-27 млн. тонн, эта страна не собирается уменьшать объемы ее экспорта. Об этом 3 августа заявил замминистра сельского хозяйства России Александр Беляев, выступая на конференции «Зерновая Сибирь». «Мы уже собрали 35,5 млн. тонн пшеницы. Думаю, Сибирь даст нам еще 18-20 млн. тонн, вдобавок к этому то, что мы еще соберем на Урале, до Урала, на Дальнем Востоке. По нашим прогнозам будет получено 70-75 млн. тонн», – сказал Беляев.
В 2009 году урожай пшеницы в России составил 97 млн. тонн, а экспорт – 21,4 млн. тонн. Беляев также сообщил, что из-за засухи не ожидается ограничений экспорта пшеницы.
Это заявление Беляева оказало стабилизирующее воздействие на цены на пшеницу на Парижской и Чикагской биржах. Так, на Парижской зерновой бирже цены упали на 3,9% – цена за 1 тонну с 211 долларов снизилась до 199,7 долларов. Кстати, 211 долларов была самой высокой ценой на рынке Евросоюза за последние 24 месяца. Только в июле цена на пшеницу на Парижской бирже возросла почти на 50% в связи с засухой в России, Украине и Казахстане. На огонь масло подлило также Министерство сельского хозяйства США, сделав прогноз, что урожай зерна в России в этом году упадет до 50 млн. тонн.
Россия является четвертым крупнейшим экспортером зерна в мире после США, Евросоюза и Канады. Мировая торговля зерном ежегодно составляет 143 млн. тонн, из которых 21-22 млн. тонн являются долей России.
Напомним, что большая часть импортируемой в Армению пшеницы приходится на Россию. Армения ежегодно импортирует 300-400 тыс. тонн пшеницы.