Դոկու Ումարովը հանդես է եկել նոր տեսաուղերձով, որում ասում է, թե չի հեռանա եւ կշարունակի գլխավորել ապստամբական շարժումը։ Reuters գործակալության հաղորդմամբ, տեսաուղերձը տեղադրվել է մահմեդական կայքերից մեկում։
NEWS.am-ն ավելի վաղ հաղորդել էր, որ օգոստոսի 1-ին Դոկուն հայտարարել էր, թե հրաժարվել է «Կովկասի էմիրության էմիրի» պարտավորությունից՝ առողջության պատճառով։ «Կովկասի էմիրության նոր էմիր» էր հայտարարվել Ասլանբեկ Վադալովը։
Նշենք, որ Չեչնիայի նախագահ Ռամզան Կադիրովն ասել էր, թե լրատվամիջոցներում Դոկուի հրաժարականի մասին տարածված տեղեկությունները քարոզչական բնույթ ունեն, եւ նրան հայտնաբերելու համար իրականացվող փնտրտուքները կշարունակվեն։

Доку Умаров выступил с новым видеообращением, в котором заявил, что не отойдет от дел и останется во главе сопротивления. Как сообщает Reuters, видеообращение Умарова появилось на одном из исламистских сайтов.
Как ранее сообщало Новости Армении – NEWS.am, 1 августа Доку Умаров заявил, что сложил с себя полномочия «эмира Кавказского эмирата» по состоянию здоровья. Новым «эмиром Кавказского эмирата» был назван Асламбек Вадалов.
Отметим, что президент Чечни Рамзан Кадыров заявлял, что появившаяся в СМИ информация об отставке Доки Умарова носит пропагандистский характер, и спецоперация по его поиску будет продолжаться.