Օգոստոսին Անկարայում համաձայնագիր կստորագրվի Nabucco գազամուղի շինարարությանն աջակցելու վերաբերյալ: Փաստաթուղթը կստորագրեն Թուրքիայի, Ավստրիայի, Հունգարիայի, Ռումինիայի, Բուլղարիայի նախարարները: Ինչ վերաբերում է մատակարարումների ու ֆինանսավորման հետ կապված խնդիրներին, դրանք նախատեսվում է լուծել 2010-ի ընթացքում եւ 2011-ի սկզբին:
Ներկայումս Nabucco-ի բաժնետերերը մատակարարումների շուրջ բանակցություններ են վարում Ադրբեջանի եւ Իրաքի, ինչպես նաեւ Թուրքմենստանի ու Ղազախստանի հետ: Բանակցությունների հաջող ավարտի պարագայում Nabucco-ի երկարությունը 3 300 կմ-ից կաճի 4 000 կմ-ի, ինչի արդյունքում նախագծի արժեքը 10 տոկոսով կմեծանա:
Նշենք, որ Nabucco գազատարի շինարարության համար, որով Կասպիական գազը Թուրքիայի եւ Բալկանների տարածքով պետք է հասցվի Կենտրոնական Եվրոպա, ստեղծվել է Nabucco Gas Pipeline İnternational GmbH կոնսորցիումը:
Ներկայումս այդ կոնսորցիումում ընդգրկված են 6 ընկերություններ OMV (Ավստրիա), MOL (Հունգարիա), Transgaz (Ռումինիա), Bulgargaz (Բուլղարիա), BOTAS (Թուրքիա), RWE Gas Midstream (Գերմանիա): Նրանցից յուրաքանչյուրի բաժինը կազմում է 16,67 տոկոս: Բաժնետերերը կֆինանսավորեն նախագծի 1/3-ը, իսկ մնացածը` վարկային կազմակերպությունները: Նախագծի արժեքը կազմում է 7,9 մլրդ. Եվրո: Nabucco-ի թողունակությունը կկազմի տարեկան 31 մլրդ խմ: Գազամուղով գազը կսկսի հոսել 2013 թվականին:

An agreement on support to Nabucco gas pipeline project is planned to be signed in Ankara օn August.
The document will be signed by the ministers of the participant countries-Turkey, Austria, Hungary, Romania and Bulgaria, reports quoting the Turkish newspapers, Azerbaijani APA agency reports.
Nabucco shareholders are negotiating the gas supply issues with Azerbaijan, Iraq, Turkmenistan and Kazakhstan. If the negotiations succeed, the pipeline extension will be enlarged from 3 300 km to 4000 km, which will cause 10% boost in pipeline costs.
Nabucco Gas Pipeline International GmbH was founded for the construction of Nabucco pipeline, which will carry the Caspian gas to the Central Europe via Turkey and Balkans. The shareholders of the company are OMV (Austria), MOL (Hungary), Transgaz (Romania), Bulgargaz (Bulgaria), BOTAŞ (Turkey), RWE (Germany). Each of the shareholders holds 16.67% of the shares. The shareholders will meet 1/3 of the project expenses and other part will be funded by the financial-credit organizations. Total investment cost of the project was increased from €4.6 billion to €7.9 billion ($12.3 billion). The pipeline is expected to be operational by 2013 and it will carry 31 billion cubic meters of natural gas per year.