Հայկական զինված ուժերը շարունակում են վերահսկել իրավիճակը։ Այս մասին հունիսի 9-ին խորհրդարանում լրագրողներին հայտարարեց ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը՝ անդրադառնալով Տավուշի մարզի սահմանամերձ Բաղանիս գյուղի ուղղությամբ արձակած կրակոցներին։
Նախարարը նշեց, որ թե՛ Հայաստանի Հանրապետությունում, թե՛ Լեռնային Ղարաբաղում իրավիճակը հանգիստ է եւ վերահսկվում է Զինված ուժերի կողմից։
«Իրավիճակը պարտավորեցնում է միայն ավելի հետեւողական կերպով վերահսկել իրավիճակը, հետեւություններ անել ու սառնասիրտ որոշումներ կայացնել՝ պատրաստ լինելով ցանկացած զարգացման»,- ասաց նախարարը։
Հիշեցնենք, որ հունիսի 9-ի կեսգիշերին հակառակորդը կրակել էր Տավուշի մարզի Բաղանիս գյուղի ուղղությամբ։ Ինչպես NEWS.am-ին հայտնել էր գյուղապետ Նարեկ Սահակյանը, բարեբախտաբար տուժածներ չկան։ Վնասվել է տներից մեկի պատուհանը։

YEREVAN. – Armenian Armed Forces continue to control the situation.
The Defense Minister of Armenia, Seyran Ohanyan, on Tuesday told the above-said to reporters in the parliament. He stated this commenting on the adversary’s firing in the direction of Armenia’s Baghanis village in the Tavush Province, near the border with Azerbaijan.
The minister noted that the situation is calm in Armenia and in Nagorno-Karabakh, alike, and the Armenian Armed Forces are in control of the situation.
“The situation compels controlling the situation solely in a more consistent manner, drawing conclusions, and making unemotional decisions, [and] being ready for any development,” Ohanyan added.
Azerbaijan fired in the direction of Baghanis village, on Tuesday at 12am. Village mayor Narek Sahakyan told Armenian News-NEWS.am that, fortunately, there are no injuries, and the sole damage was to the window of a house.