Թուրքիայում տեղի են ունենում լուրջ տեղափոխություններ։ NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում նման կարծիք հայտնեց «Հայաստանի ատլանտյան ընկերակցության» տնօրեն Թեւան Պողոսյանը։ Նրա խոսքով, Թուրքիայի իշխանությունները փորձում են ձեւավորել պետության նոր մոդել, որը սակայն անհամատեղելի է որոշ կանխադրույթների հետ։
«Շուտով հանրաքվե կանցկացվի, որով Թուրքիան խորհրդարանական պետությունից կդառնա կիսանախագահական»,- ասաց Պողոսյանը՝ դա համարելով թուրքական վերջին անհանգստությունների հիմնական «շարժիչը»:
Փորձագետի կարծիքով, Թուրքիայում ռազմական հեղափոխություն չի լինի.
«Գործող պրոիսլամիստական իշխանության եւ ռազմական կաստայի հակամարտությունն ընդամենը իշխանության համար պայքար է։ Թուրքիայի համար շատ կարեւոր է եվրաինտեգրացման գործընթացը, որը խրախուսվում է Էրդողանի կողմից այն դեպքում, երբ զինվորականներն, ընդհանրապես, չեն սազում այդ դերում»,- հայտարարեց Պողոսյանը՝ հավելելով, որ դա անշուշտ լրացուցիչ հանգամանք կլինի թուրքական ներկայիս էլիտայի հաղթանակի համար։
Պատասխանելով այն հարցին, թե չի՞ խանգարի արդյոք թուրքական իշխանությունների կողմից որդեգրված պրոիսլամիստական ուղին, Թեւան Պողոսյանը հավաստիացրեց, որ «Եվրոպայի համար կարեւոր է երկրի ժողովրդավարացումը, իսկ մահմեդականությունը դրան ոչ մի կերպ չի խանգարում։ Այսօր Թուրքիաում կան հստակ միտումներ հասարակական կառույցները եվրոպականների հետ մերձեցնելու։ Հենց դա էլ անհրաժեշտ է Եվրոպային»,- ասաց նա։
Ինչ վերաբերվում է քրդական հարցին, ապա «Հայաստանի ատլանտյան ընկերակցության» տնօրենն  ասաց, որ այդ հարցն ամեն տարի ավելի խիստ է դրվում թուրքական իշխանությունների առջեւ։
«Եթե Թուրքիային մոտ ժամանակներս չհաջողվի հանդարտեցնել քրդական հարցը, ապա նա ավելի լուրջ խնդիրների առջեւ կկանգնի, քան այսօր է»,- ամփոփելով նշեց Թեւան Պողոսյանը։
NEWS.am-ն  ավելի վաղ հաղորդել էր, որ Թուրքիայի նախագահ Աբդուլլահ Գյուլը օգոստոսի 4-ին հաստատել է զինված ուժերի նոր կազմը։
Չնայած սպասումներին՝ Գյուլը թուրքական բանակի Գլխավոր շտաբի նոր ղեկավար չի նշանակել։ Նա նույնիսկ հրաժարվել է հաստատել գեներալ Հասան Ըքսըզի թեկնածությունը ցամաքային ուժերի գլխավոր հրամանատարի պաշտոնում, որը չտեսնված բան է։

Serious transformations are under way in Turkey, Tevan Pohgosyan, Executive Director of the Armenian Analytical Association, told NEWS.am. According to him, Turkish authorities are trying to make a new state model, which is incompatible with some of the former postulates.
“A referendum implying transformation from a parliamentary into presidential republic is going to be held soon,” Poghosyan said. This is the “prime mover” of the recent excitement in Turkey.
No military coup should be expected in Turkey. “The incumbent pro-Islamic government and the top brass are in conflict over power. The European integration process supported by the Erdogan Government is of high importance for Turkey, whereas the military are not fit for this role,” Poghosyan said. It is one more factor to contribute to the Turkish elite’s victory.
As to whether the Turkish authorities’ pro-Islamic orientation may hamper the country’s European integration, Poghosyan said: “A democratic country is important for Europe, and Islam is by no means an obstacle. Turkey’s social system is now showing a clear tendency toward integration with the European social system, which is, in fact, Europe’s wish,” the expert said.
As regards the Kurdish problem, it is getting severer for the Turkish authorities day by day. “If Turkey fails to calm Kurds down in the near future, it will face even more serious problems,” Poghosyan said.
NEWS.am reminds readers that, on August 4, Turkish President Abdullah Gul confirmed new top-ranking military officials. Against all expectations, the Turkish President did not replace the Chief of the Joint Staff and the Chief Commander of Land Forces. President Gul refused to confirm General Hasan Igsiz as Chief Commander of Land Forces.