Օգոստոսի 11-ին կայացել է  Ռուսաստանի ԱԳՆ ղեկավարի զրույցը ԵՄ արտաքին գործերի եւ անվտանգության քաղաքականության հարցերով հանձնակատարի հետ:
Կողմերը քննարկել են Ռուսաստանի եւ ԵՄ փոխգործակցության հարցերը՝ Դմիտրի Մեդվեդեւի եւ Անգելա Մերկելի՝ ՌԴ-ԵՄ արտաքին քաղաքականության եւ անվտանգության կոմիտեի ստեղծման նախաձեռնության համատեքստում, ներառյալ համագործակցությունը Մերձավոր Արեւելքում, Բալկաններում, Հարավային Կովկասում եւ մերձդնեստրյան խնդիրների լուծման գործում:
Կողմերը համաձայնեցրել են Ռուսաստանի եւ Եվրամիության արտգործնախարարների հանդիպումը, որը կայանալու է այս տարվա սեպտեմբերին Նյու Յորքում ՄԱԿ Գլխավոր Ասամբլեայի շրջանակներում:

11 августа состоялся телефонный разговор главы МИД России с представителем ЕС по иностранным делам и политике безопасности Кэтрин Эштон по ее инициативе.
Стороны обсудили вопросы взаимодействия России и ЕС в контексте инициативы Дмитрия Медведева и Ангелы Меркель о создании Комитета РФ-ЕС по внешней политике и безопасности, включая аспекты сотрудничества по проблемам Ближнего Востока, Балкан, Закавказья и приднестровского урегулирования.
Стороны согласовали проведение встречи мининдел России и Евросоюза в формате «1 плюс 27» на полях сессии Генассамблеи ООН в Нью-Йорке в сентябре этого года.