Ամերիկահայ Կարպիս Դավույանի եւ Հրայր Թուրաբյանի հայցն ընդդեմ թուրքական կառավարության եւ երկու թուրքական խոշոր բանկերի՝ այդ երկրին լուրջ մտորումների եւ նախապատրաստությունների առիթ է տվել։
Թուրքական Hurriyet-ի փոխանցմամբ՝ Թուրքիան այս դատական գործընթացի դեմ պատրաստվում է «3 ալիք» ծրագրով։ Ըստ այդմ, քննարկվում է, թե ԱՄՆ օրենքներն ի՞նչ հնարավորություններ են տալիս նման փոխհատուցում պահանջելու կամ այլ երկրի դատարաններում դատական գործընթացներ սկսելու ժամանակ, քննարկվում է միջազգային իրավունքի տեսանկյունից, Թուրքիայի կողմից այդ դատական հայցն ընդունել-չընդունելու հնարավորությունը, ուսումնասիրվում է այդ խնդրում միջազգային կնքված համաձայնագրերը, որտեղ Թուրքիան կողմ է հանդես եկել։ Վերջին կետի համաձայն՝ 1921-ին կնքված Կարսի պայմանագրի համաձայն, որի կողմերից էր Սովետական Հայաստանը, պայմանգրի կողմ երկրները որոշում են կայացրել, որ թշնամություն չունեն միմյանց նկատմամբ։ Լոզանի պայմանագիրն էլ հայերին իրավունք էր տալիս 2 տարվա մեջ վերադառնալ Թուրքիա։ 1934-1937 թվականների ընթացքում, Թուրքիան համաձայնել էր ԱՄՆ-ին՝ իր հայ քաղաքացի միսիոներների համար 1.8 մլն փոխհատուցում վճարել։
Իր հերթին, թուրքական կառավարության եւ երկու բանկերի դեմ ներկայացված հայցը պաշտպանող փաստաբաններից Մարկ Գերագոսը նշել է, թե 180 օրվա ընթացքում նոր փաստաթղթեր եւ ապացույցեր է ներկայացնելու։ «Ներկայումս Հայոց ցեղասպանության ճանաչումից ավելի առաջ պետք է ընթանալ՝ պահանջելով փոխհատուցում»,- ասել է նա։ Հայազգի փաստաբանը չի մանրամասնել պահանջվող գումարի ստույգ թիվը, բայց նշել է, որ այն կլինի միլիարդավոր դոլարներ։

The lawsuit filed by two American-Armenians Garbis Davouyan and Hrayr Turabian against the Turkish government and two major Turkish banks caused serious concern in Turkey.
According to the Hurriyet daily, Turkey is getting ready to a trial with help of “three waves” program. They are discussing the issue from the viewpoint of international law, specifying whether Turkey has a possibility not to accept the lawsuit. The Turkish side is also studying what possibilities U.S. law provides in case compensation is demanded. The international agreements on the issue are being studied as well. For instance, under the Treaty of Kars signed in 1921, the sides (one of the sides was Soviet Armenia) agreed that they bear no animosity towards each other.
The Treaty of Lausanne enabled Armenians to return to Turkey within 2 years. In 1934-1937 Turkey agreed to pay U.S. $1.8 m for each Armenian – U.S. citizen.
In his turn, Mark Geragos, one of the lawyers, noted that he will submit new documents within 180 days. He did not specify the amount of compensation, adding that the point is billions of dollars.