Ամերիկահայ Կարպիս Դավույանի եւ Հրայր Թուրաբյանի հայցն ընդդեմ թուրքական կառավարության եւ երկու թուրքական խոշոր բանկերի՝ այդ երկրին լուրջ մտորումների եւ նախապատրաստությունների առիթ է տվել։
Թուրքական Hurriyet-ի փոխանցմամբ՝ Թուրքիան այս դատական գործընթացի դեմ պատրաստվում է «3 ալիք» ծրագրով։ Ըստ այդմ, քննարկվում է, թե ԱՄՆ օրենքներն ի՞նչ հնարավորություններ են տալիս նման փոխհատուցում պահանջելու կամ այլ երկրի դատարաններում դատական գործընթացներ սկսելու ժամանակ, քննարկվում է միջազգային իրավունքի տեսանկյունից, Թուրքիայի կողմից այդ դատական հայցն ընդունել-չընդունելու հնարավորությունը, ուսումնասիրվում է այդ խնդրում միջազգային կնքված համաձայնագրերը, որտեղ Թուրքիան կողմ է հանդես եկել։ Վերջին կետի համաձայն՝ 1921-ին կնքված Կարսի պայմանագրի համաձայն, որի կողմերից էր Սովետական Հայաստանը, պայմանգրի կողմ երկրները որոշում են կայացրել, որ թշնամություն չունեն միմյանց նկատմամբ։ Լոզանի պայմանագիրն էլ հայերին իրավունք էր տալիս 2 տարվա մեջ վերադառնալ Թուրքիա։ 1934-1937 թվականների ընթացքում, Թուրքիան համաձայնել էր ԱՄՆ-ին՝ իր հայ քաղաքացի միսիոներների համար 1.8 մլն փոխհատուցում վճարել։
Իր հերթին, թուրքական կառավարության եւ երկու բանկերի դեմ ներկայացված հայցը պաշտպանող փաստաբաններից Մարկ Գերագոսը նշել է, թե 180 օրվա ընթացքում նոր փաստաթղթեր եւ ապացույցեր է ներկայացնելու։ «Ներկայումս Հայոց ցեղասպանության ճանաչումից ավելի առաջ պետք է ընթանալ՝ պահանջելով փոխհատուցում»,- ասել է նա։ Հայազգի փաստաբանը չի մանրամասնել պահանջվող գումարի ստույգ թիվը, բայց նշել է, որ այն կլինի միլիարդավոր դոլարներ։

Иск двух американцев армянского происхождения Карписа Давуяна и Грайра Турабяна против правительства и двух крупных банков Турции стал поводом для серьезного беспокойства и начала подготовительных работ в этой стране.
Как передает турецкая Hurriyet, Турция готовится к этому судебному процессу при помощи программы «3 волны». Согласно ей, обсуждают, какие возможности предоставляют законы США в случае требования такой компенсации или в случае начала судебных процессов в других странах, обсуждают вопрос с точки зрения международного права, обсуждается возможность принятия/непринятия Турцией этого иска, изучаются международные соглашения по этому вопросу, где Турция фигурирует в качестве стороны. Согласно последнему пункту, по заключенному в 1921 г. Карскому договору, одной из сторон которого являлась Советская Армения, страны-стороны договора сошлись на том, что не питают вражды друг к другу.
Лозанский договор, в свою очередь, давал возможность армянам в течении 2 лет возвратиться в Турцию. В течении 1934-1937 гг. Турция согласилась выплатить США $1,8 за каждого из миссионеров армян – граждан США.
В свою очередь, один из адвокатов, защищающих иск против правительства и двух крупных банков Турции, - Марк Герагос, - отметил, что в течении 180 дней представит новые документы и доказательства. «На данный момент необходимо пойти дальше признания армянского Геноцида и требовать компенсацию», - сказал он.
Юрист армянской национальности не уточнил сумму, однако сообщил, что речь идет о миллиардах долларов.