Համաձայնագիրը ստորագրելով՝ կողմերը հույսի նոր էջ են բացում։ Այս մասին Իրանի միջուկային ծրագրի շուրջ բանակցությունների լիագումար ամփոփ նիստի մեկնարկին հայտարարել է Իրանի արտգործնախարար Ջավադ Զարիֆը, հաղորդում է BBC-ն։
«Ես կարծում եմ, որ դա պատմական պահ է։ Մենք ընդունում ենք համաձայնագիրը, որը կատարյալ չէ, սակայն դա այն է, ինչին մենք կարողացել ենք հասնել, եւ դա կարեւոր նվաճում է»,- հայտարարել է Զարիֆը։
Իր հերթին ԵՄ դիվանագիտության ղեկավար Ֆեդերիկա Մոգերինին նշել է, որ այս համաձայնագիրը կարող է նոր էջ բացել միջազգային հարաբերությունների համար։ «Սա ողջ աշխարհի համար հույսի խորհրդանիշ է»,- հայտարարել է նա։

By reaching an agreement on the Iranian nuclear program “ we are starting a new chapter of hope”, Iranian FM Javad Zarif said during a briefing before the final plenary session on Tuesday.
“I believe this is a historic moment - we are reaching an agreement that is not perfect but it is what we could accomplish and an important achievement,” Zarif said.
As noted by EU foreign policy chief Federica Mogherin the decision can open a new chapter in international relations and become a sign of hope for the entire world, BBC reported.