Վերջին շրջանում կրկին ակտիվացել են ադրբեջանական ռազմաօդային ուժերի ուսումնական թռիչքները, որոնք իրականացվում են առաջնային գծից 10-15 կմ խորության վրա: Այս մասին հաղորդագրություն է տարածել ԼՂՀ ՊՆ մամուլի ծառայությունը:
Հաղորդագրությունում նաեւ ասվում է. «ԼՂՀ պաշտպանության բանակի հակաօդային պաշտպանության ուժերը ժամանակին հավաստանշում են հակառակորդի օդուժի ուսումնամարտական թռիչքները եւ աչալրջորեն հետեւում դրանց ուղերթին:
ՊԲ հրամանատարությունը զգուշացնում է, որ Արցախի օդային տարածքը խախտելու դեպքում հանրապետության ՀՕՊ ուժերը կձեռնարկեն բոլոր անհրաժեշտ միջոցները հակառակորդի օդային թիրախները վերացնելու ուղղությամբ:
Արցախի երկինքը անվտանգ է եւ անընդհատ գտնվում է հակաօդային պաշտպանության ուժերի վերահսկողության տակ»:

STEPANAKERT. – The training flights by the Azerbaijan air force—and which are conducted at 10 to 15 km from the frontline—have intensified again in recent times.
The press service of the Nagorno-Karabakh Republic (NKR; Artsakh) Ministry of Defense has issued a respective statement.
“The air defense forces of the NKR Defense Army are detecting the training flights of the air force of the adversary in timely fashion, and keeping a close eye on their flight path.
“The command unit of the [NKR] Defense Army warns that in case of violating the airspace of Artsakh, the air defense forces of the republic will take all necessary measures to eliminate the air targets of the adversary.
“The Artsakh skies are safe, and they are under the constant control of the [NKR] air defense forces,” the statement also reads.