Մոսկվայի Խորոշեւսկի դատարանից օգոստոսի 14-ին փախել է թմարմիջոցների վաճառքի մեջ կասկածվող, Տաջիկստանի քաղաքացի Շիրալի Կուրբանովը։ «Ինտերֆաքսի» հաղորդմամբ, Կուրբանովին «Գոսնարկոկոնտրոլի» աշխատակիցները բերել էին Տուխաչեւսկի փողոցի վրա գտնվող դատարան՝ խափանման միջոց սահմանելու համար։ Սակայն այն պահին, երբ Կուրբանովի ձեռքերից փորձել են հանել ձեռնաշթղաները, նա հրել է սպային եւ փախել։ Ձեռնաշթղան ամրացված է մնացել նրա Կուրբանովի աջ ձեռքին:
Այս դեպքի առթիվ տարաբնույթ եւ հակասական տեղեկություններ են տարածվել ռուսական լրատվամիջոցներում։ Օրինակ Lifenews-ը հաղորդել է, որ ձերբակալվածը Ուզբեկստանի բնակիչ 32-ամյա Կուրբան Շերզալի Շերզոդովիչն է եղել։
«Ձերբակալվածներին հատուկ մեքենայով տեղափոխելու ժամանակ, նրան հաջողվել է դուրս գալ մեքենայից եւ փախչել անհայտ ուղղությամբ։ Վերջին անգամ իրավապահ մարմինների աշխատակիցները նրան տեսել են «Ժողովրդական աշխարհազոր» փողոցում»-գրել է պարբերականը։

В Москве сбежал подозреваемый в торговле наркотиками. Подробности произошедшего, согласно российским СМИ, довольно противоречивы.
В Москве из здания Хорошевского суда 14 августа сбежал подозреваемый в торговле наркотиками гражданин Такжикистана Ширали Курбанов, пишет «Интерфакс». Курбанов был доставлен сотрудниками Госнаркоконтроля в здание на улице Тухачевского для избрания меры пресечения. В момент, когда один из конвоиров стал перестегивать обвиняемому наручники, тот оттолкнул офицера и скрылся. При побеге на правой руке Курбанова остались пристегнутые наручники.
Вместе с тем, по данным Lifenews, задержанный был уроженцем Узбекистана 32-летний Курбан Шерзали Шерзодович. «Во время остановки спецавтомобиля для транспортировки заключенных он сумел выбраться из него и скрыться в неизвестном направлении. Улица Народного ополчения - последнее место, где сотрудники правоохранительных органов видел своего конвоируемого».