Բրիտանական The Guardian պարբերականի Մերձավոր Արեւելքի թղթակից Մարտին Չուլովը թուրքական BirGun պարբերականի թղթակցի հետ զրույցում հայտնել է, որ թուրքական իշխանությունների եւ ահաբեկչական «Իսլամական պետության» միջեւ համագործակցության մասին փաստաթղթերը հայտվել են ամերիկյան կողմի ձեռքին:
Թուրքական BirGun-ի հետ զրույցում Մարտին Չուլովը պատմել է, ԱՄՆ զինվորականների գործողությունների արդյունքում «Իսլամական պետության» նավթի վաճառքի հարցերով պատասխանատուին սպանելու ժամանակ հայտնաբերվել են մեծ թվով թղթային եւ թվային փաստաթղթեր, որտեղ բացահայտվում է Անկարայի եւ ԻՊ-ի միջեւ համագործակցությունը:
Մարտին Չուլովը շեշտել է, թե ԱՄՆ-ն այդ փաստաթղթերը չի բացահայտնի աշխարհին, այլ պետք եղած ժամանակ դրանք Թուրքիայի դեմ որպես հաղթաթուղթ կօգտագործի:
Բրիտանացի լրագրողը հիշեցրել է նաեւ, որ թուրքական անվտանգության ուժերը խիստ գաղտնիության տակ են պահում, թե Թուրքիայից կոնկրետ ովքեր են նավթ գնում իսլամիստ-ահաբեկիչներից` շեշտելով, որ 2012-ից սկսած Թուրքիան աչք է փակում Ասադի դեմ կռվելու համար Սիրիա անօրինական մտնողների վրա:

The documents about cooperation between Turkey and the Islamic State have been caught by the American side, The Guardian correspondent in the Middle East Martin Chulov told BirGun.
The British reporter said that during the murder of ISIS member responsible for the sale of oil the American side discovered a large number of papers and e-documents disclosing cooperation between Ankara and ISIS.
The journalist stressed that the US will not disclose the contents of documents, but will use them as a trump card against Turkey if needed.
Turkish security forces kept secret the data about who exactly was buying oil from Islamist terrorists.
According to the journalist, Turkey and ISIS have common interests related to the elimination of the Kurds and Assad.