Այս տարի խաղողի բերքն ակնկալվածից մոտ 20 տոկոսով ավելի կլինի, սակայն նախապես կնքված պայմանագրերի շնորհիվ տնտեսվարողները բերքի սպառման խնդիրներ չեն ունենա։ Այս մասին օգոստոսի 17-ին կայացած ասուլիսում նշեց Հայաստանի գինեգործների միության նախագահ Ավագ Հարությունյանը։ Նրա կարծիքով, Հայաստանի կոնյակագործներն ու գինեգործներն արդեն հաղթահարել են ճգնաժամի հետեւանքները, եւ կրկին տեղ են գրավում կորցրած շուկաներում։
Ըստ նրա՝ Ճգնաժամի արդյունքում, կոնյակագործները կորցրել էին ավանդական սպառման շուկաների 80 տոկոսը, սակայն 40 տոկոսով վերականգնել են կորցրածը։
«Ճգնաժամի արդյունքում շուկայից վերացան անորակ կոնյակ պատրաստող ընկերությունները, իսկ մնացած ընկերություններն այժմ ավելի մեծ սպառում են ապահովում, քան նախկինում»,- ասաց Հարությունյանը։
Գինու սպառման շուկայում, ըստ նրա, դրական զարգացումներ եւս կան, բայց ավելի քիչ ծավալով։ Գինեգործների միության նախագահը նշեց, որ վիճակագրության համաձայն, ամեն տարի հայաստանցիները նախորդ ժամանակահատվածի համեմատ կես լիտր ավելի գինի են խմում։ «Հայաստանում ընդհանուր առմամբ, 16500 հա խաղողի այգիներ կան, որից ընդամենը 4000 հա-ն է գինու պատրաստման համար պիտանի խաղող, մնացածը կոնյակի պատրաստման համար պիտանի տեսակներ են»,- նշեց Հարությունյանը՝ նկատելով, որ գինու սպառման ծավալները Հայաստանում դեռ գոհացուցիչ չեն։

Урожай винограда в этом году будет примерно на 20% больше прогнозируемого, однако, благодаря заранее заключенным договорам, хозяйственники не будут иметь проблем со сбытом урожая. Об этом 17 августа на пресс-конференции председатель союза виноделов Армении Аваг Арутюнян. По его мнению, виноделы и коньячных дел мастера Армении уже преодолели последствия кризиса и вновь занимают места на потерянных рынках.
По его словам, в результате кризиса производители коньяка потеряли 80% традиционных рынков сбыта, но уже на 40% восстановили утерянное.
«В результате кризиса с рынка исчезли компании, производящие некачественный коньяк, а остальные компании сейчас обеспечивают больший сбыт, чем раньше»,- сказал Арутюнян.
На рынке сбыта вина, как утверждает председатель союза виноделов Армении, также есть положительные сдвиги, но в меньшем объеме. Аваг Арутюнян отметил, что согласно статистике, ежегодно жители Армении пьют на пол-литра вина больше .«В общей сложности в Армении есть 16500 га виноградников, из которых всего на 4000 га выращиваются сорта, пригодные для изготовления вина, остальные – это сорта, пригодные для производства коньяка», - отметил Арутюнян, заметив, что объемы сбыта вина в Армении пока неудовлетворительны.