Շուրջ 80 արտասահմանյան լրագրողներ են ժամանելու Հայաստան, որպեսզի լուսաբանեն Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) անդամ երկրների ղեկավարների ոչ պաշտոնական գագաթաժողովի աշխատանքը: Այս մասին NEWS.am-ին հայտնեց ՀՀ ԱԳՆ մամուլի քարտուղար Տիգրան Բալայանը:
Ավելի վաղ NEWS.am-ը տեղեկացրել էր, որ ՀԱՊԿ ոչ պաշտոնական գագաթաժողովը կայանալու է Երեւանում օգոստոսի 20-22-ին: Գագաթաժողովին մասնակցելու նպատակով Հայաստան են ժամանելու ՀԱՊԿ անդամ երկրների նախագահները, բացառությամբ Ուզբեկստանի նախագահ Իսլամ Քարիմովի: Հայաստանում սպասում են ՌԴ նախագահ Դմիտրի Մեդվեդեւին, Ղազախստանի նախագահ Նուրսուլթան Նազարբաեւին, Ղրղըզստանի նախագահ Ռոզա Օթումբաեւային, Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոյին, Տաջիկստանի նախագահ Էմամոլի Ռահմոնին:

Около 80 иностранных журналистов прибудут в Армению для освещения неформального саммита глав государств-членов ОДКБ. Об этом корреспонденту Новости Армении-NEWS.am сообщил пресс-секретарь МИД Армении Тигран Балаян.
Как ранее сообщало Новости Армении-NEWS.am, неформальный саммит ОДКБ пройдет с 20 по 22 августа в Армении.
Ожидается прибытие первых лиц стран-членов ОДКБ за исключением президента Узбекистана – Ислама Каримова. В Армении ждут президента России – Дмитрия Медведева, Казахстана – Нурсултана Назарбаева, Киргизии Розу Отумбаеву, Белоруссии – Александра Лукашенко, Таджикистана – Эмомали Рахмона.