Շիրակի մարզի Վահրամաբերդ գյուղի հարեւանությամբ գտնվող 11-րդ դարի Մարմաշեն եկեղեցին վտանգի տակ է։ NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում նման մտահոգություն հայտնեց եկեղեցու մոմավաճառ Սամվել Մաթեւոսյանը։
«Եկեղեցու շաղախները թափվում են, այն ամբողջությամբ խոնավության մեջ է։ Նույնիսկ ամռան այս շոգին, որ բավական երկար ժամանակ անձրեւ չի եկել, եկեղեցու պատերը թաց են, իսկ տանիքը՝ գմբեթի վերեւի մասն ամբողջությամբ, ջրի մեջ է։ Թե որտեղի՞ց է գմբեթի այդ ջուրը, ես չգիտեմ, ախր անձրեւ էլ չի եկել»,-վրդովված նշեց Սամվել Մաթեւոսյանը։
Ըստ նրա, սակայն, եկեղեցին խոնավանում է այն ժամանակ, երբ հարեւանությամբ գտնվող այգիները ոռոգում են։
Մոմավաճառի հավաստմամբ, խնդիրը բազմաթիվ անգամ բարձրաձայնվել է, սակայն դեռ ոչ մի լուծում չի տրվել։
«Մեր վանքն օդի մեջ է։ Նախկինում եղել է հնությունների պահպանության կոմիտեի վերահսկողության ներքո, սակայն արդեն 6-7-րդ տարին է հանել են իրենց հաշվառումից եւ այն դեռեւս չի անցել Էջմիածնի վերահսկողությանը»,-նշեց նա՝ հավելելով. «Գարնան սկզբին փոխվարչապետ Արմեն Գեւորգյանն էր այցելել, ցույց տվեցին, ներկայացրեցին խնդիրը, բայց սայլը տեղից դեռ չի շարժվում»:
Սամվել Մաթեւոսյանի խոսքով, անմխիթար է ոչ միայն եկեղեցու վիճակը, այլեւ հարեւան տարածքն ու դեպի եկեղեցին տանող ճանապարհը:
«Իկարուսները չեն կարողանում հասնել մինչեւ եկեղեցի, ճանապարհները շատ վատն են, աղտոտված, քարքարոտ, փոսերով լի, ասֆալտը քանդված է։ Խորհրդային միության փլուզումից հետո, մինչ օրս Վահրամաբերդ գյուղից մինչեւ եկեղեցի տանող ճանապարհը չի ասֆալտապատվել։ Մարդիկ ստիպված են հասնել Գյումրի, այնուհետեւ «Գազել»-ներ վարձել, որպեսզի հասնեն Մարմաշեն եկեղեցի»-ասաց մոմավաճառը։
Ի հավելումն, Սամվել Մաթեւոսյանը նշեց, որ աղտոտված է նաեւ եկեղեցու տարածքը, քանի որ մոտակայքում տաղավարներ կան, որտեղ այցելուները խրախճանքներ են կազմակերպում, սակայն սովորության համաձայն, իրենցից հետո աղբը թողնում հեռանում են:

Существование храма 11-го века Мармашен, находящегося по соседству с селом Ваграмаберд Ширакской области, находится под угрозой. Подобную обеспокоенность в беседе с корреспондентом Новости Армении - NEWS.am выразил продавец свечей храма Самвел Матевосян. «Внутри храма постоянно сыро, побелка осыпается. Даже в эту летнюю жару, когда долго не было дождей, стены храма мокрые, а потолок – верхняя часть купола - полностью мокрый. Откуда взялась эта вода - я не знаю, ведь дождя не было», - недоумевал Самвел Матевосян.
По его мнению, сырость в храме является следствием орошения находящихся по соседству садов. По утверждению продавца свечей, о проблеме говорилось много, однако никакого решения до сих пор нет.
«Наш храм находится в «висячем» положении. Прежде он был под контролем комитета защиты древностей, однако уже 6-7-ой год, как они сняли его с учета, и он еще не перешел под контроль Эчмиадзина»,- отметил он, добавив, что в начале весны храм посетил вице-премьер Армен Геворгян, кому показали и представили проблему, но, как говорится, «воз и ныне там».
По словам Самвела Матевосяна, кроме самого храма в плачевном состоянии находятся близлежащие территории, а также дорога, ведущая к храму. «Икарусы не могут доехать до храма, дороги очень плохие, грязные, каменистые, усеянные ямами, асфальт разрушен. После развала Советского Союза дорога, ведущая из села Ваграмаберд до храма, не асфальтировалась. Люди вынуждены доходить до Гюмри, затем нанимать микроавтобусы, чтобы дойти до храма Мармашен», - сказал продавец свечей. Вдобавок Самвел Матевосян отметил, что загрязнена также территория храма, поскольку рядом находятся увеселительные заведения, в которых посетители организуют пиры, но по обычаю, уходя, после себя оставляют мусор.